Raplamaa lapsed sulfiteeritud kartuleid enam ei söö

4

Oktoobri keskpaigas kirjutas ajaleht Sakala, et kogu Eestis paljusid koole ja lasteaedu toitlustav Baltic Restaurants Estonia pistab kooritud kartulid nende paremaks säilitamiseks mõneks ajaks 0,01-protsendilisse naatriummetabisulfiti lahusesse.  
Sulfitid on toiduainetööstuses laialt kasutatavad konservandid. Nende abil püsib muidu tunnikesega siniseks tõmbuv kooritud kartul kirgaskollasena kuus päeva.
Viljandi Kesklinna kooli lapsevanemad tõstatasid põhjendatult küsimuse, kas lapsed peavad iga päev teatud koguse säilitusainet sisse sööma. Eriti veel arvestades asjaolu, et kartuli puhul on põlvest põlve konservantideta hakkama saadud.
Sama toitlustaja teenindab Raplamaal Märjamaa gümnaasiumi, mõlemat Rapla gümnaasiumi ja Valtu põhikooli. Lasteaedadest saab oma toidu Baltic Restaurants Estonia kaudu Kehtna lasteaed.
Sakala artiklile reageeris ka maakonna tervisedenduse spetsialist Ülle Laasner, kes ettevõttelt aru päris. Eelmisel reedel sai ta aga rõõmustava vastuse. Alates 2. detsembrist ei kasuta Baltic Restaurants Estonia kõigis koolides, sealhulgas ka Raplamaa piirkonnas, sulfiteeritud kartuleid. Kooritud kartulid tuuakse koolidesse ja lasteaedadesse veeämbrites. Laasner ütleb, et tegemist on väikese töövõiduga.
Kuna tegemist on Läti ettevõttega, kes toetas oma kohalikke ettevõtjaid, tuli kartul varem Lätist. Ka selles valdkonnas on näha talupojamõistuse võidukäiku ja nüüd söövad lapsed ikka kodumaist toorainet. Kartuleid nimega “Laura” ostetakse Põhja-Eesti piirkonnast.

Katri Reinsalu / foto: sxc.hu

uuemad vanemad enim hinnatud
lasteaia lapse vanem
Külaline
lasteaia lapse vanem

Minu meelest on see väga tänuväärne töö mida järelvalve töögrupp tegi, kuid siiski julgustaksin veelgi enam kontrollima lasteaia ja koolide menüüd. Tõesti, tihtipeale on Mamma tooted Naksitralli menüüs, magusad mahlad/teed, leiva peale määritakse erinevaid võideid (singi-, liha-,tuunikala- jne võided).Lasteaia menüü võiks olla kordi parem ja tervislikum.

Albert
Külaline
Albert

Mis on Mamma toodetel viga? Mida selle leiva peale siis panema peaks?

Ülle Laasner
Külaline
Ülle Laasner

Artiklis on väike eksitus- mitte Sakala artikli peale ei ole tehtud erinevaid ettepanekuid toitlustajale, vaid seoses maakonna koolide koolitoidu järelvalvega. Koolipuhveteid vaatasime ka ja tegime ettepanekuid. Ei ole karamelle koolipuhvetis, küll aga shokoladi, vett, köögivilju, koorikleibasid jne. Järjepidevalt peab kool silma peal hoidma puhvetis müüdaval.

Memm
Külaline
Memm

Arvan, et palju suurem töövõit oleks kui sulgeksite kommipoes karamellide ja igasugu värviliste hernekeste müügi ja Mamma sulgeks oma tootmise. Lihtsalt võtke ja lugege mida pered igal õhtul sisse söövad või vaadake mudilasi peale kooli kommiletis ja nende valikuid.