Rail Baltic jätab Raplamaal suurulukitele seitse ülepääsu

6
ökodukt

Vivika Veski

Raplamaal hakkavad suurulukid planeeringu järgi üle Rail Balticu raudtee pääsema seitsmes kohas, neist kuues ökodukti kaudu, osa loodusteadlasi näeb siiski ohtu suur-
ulukite populatsioonile.

Rapla maakonnas on ökoduktid planeeritud Kohila vallas Urge ja Loone küla piirkonda, Rapla vallas Röasse ja Alu-Metskülla ning Kehtna vallas Kärpla ja Selja küla piirkonda. Lisaks on Selja külla kavandatud eritasandiline riste maanteega, kus on tagatud ka loomade ülepääs.
Nende kohta on keskkonnamõju strateegilise hindamise loomastiku uuringut läbi viinud teadlased leidnud, et tegu on väga oluliste suurimetajate liikumisaladega. Esimese variandina on loomastiku-uurijad soovitanud jätta neisse piirkondadesse tarakatkestused ja kui see ei ole võimalik, siis rajada ökoduktid.

Foto: Alice Võsu

uuemad vanemad enim hinnatud
RB
Külaline
RB

Teatavasti Tallinn-Tartu maanteele tehti loomadele ökoduktid sinna, kus oli odavam ehitada ja poole kitsamad kui näiteks Poolas.Looduse kaitsjad saadeti pikalt, nende ettepanekuid ei arvestatud aga linnuke saadi kirja. EU on rahul.

Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Zooloogile vastuseks vaid seda, et põtrade populatsioon ulatub vaevu Leeduni. Muud sõralised ei karda kõrgust. Põtrade migratsioon on Eestis ammu tõestatud fakt.Pärast seakatku ülekäimist ei ole meie metsades peale põdra enam ühtegi ervestatavat atraktiivset jahiulukit.Jahituristile atraktiivset.Aga loomulikult ei ole jaht siin mingilgi määral mingi eriline argument. Tegu on sajanditepikkuselt kujunenud Eesti unikaalse fauna koosluse robustse lammutamise katse leevendamise ettepanekuga.

Rudolf
Külaline
Rudolf

Lõpeta ometi seakasvandus metsas ja osta Kodila poest Vallavorsti!

zooloog
Külaline
zooloog

selliseid võrkaiaga ääristatud kiirteid ja raudteid on Euroopa täis. Pole eriti kuulda, et seal ulukitega probleemid on. Küll aga püsivad seal looduses väikeulukitele ja konnadele mõeldud madalad “aiad” juhtimaks neid teede alt läbi. Lisaks on valdav enamik ulukeid paiksed oma karja koduterritooriumil ning ei rända karjadega Eestis ringi.

Küll on kena ikka
Külaline
Küll on kena ikka

Põdrad ei taha isegi oma kodumaal viaduktile ronida. Meie Raplamaa saab olema eriline, sest siin hakkab põdrakasvataja neid koolitama-treenima ja ennäe, varsti põder peal ja rong muudkui vuhab allatuult.

Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Pilt on õige aga ei ole vastav planeeritavate nn. ökosildadele.Nimelt vaid rahalistest kaalutlustest lähtudes kavandatakse viaduktid selliselt, et loomad peaks üle raudtee minema(mida nad, eriti põdrad kunagi tegema ei hakka).Loomulik oleks variant kus loomad ja poonusena ka põllutöömasinad saaks rongi alt läbi.Kahjuks RB suuvoodrid on ka meie maakonnas pehmelt öeldes diletandid või inimesed kellele ei lähe korda mingil määral meie loodusele ja eriti faunale tehtav kolossaalne kahju mida saaks mõne miljoni lisamisega tunduvalt leevendada.