Vahastu küla – keha Raplas, hing Järvas

vahastu

Mariliis Vest.

Väikese Vahastu küla suured südamed peavad taas seesmist võitlust: kas olla üks osa Järva- või Raplamaast? Ääremaa ollakse nii ühel kui ka teisel juhul, aga hinges kisub inimesi tõsimeeli naabermaakonda.
Vahastu küla Kaiu vallas on Raplamaal nii piiri ääres, kui üldse võimalik on olla. Vahastuga saab lõpu Raplamaa ja alguse Järvamaa. Praeguse territoriaalse korralduse järgi jääb küla maakonna „pealinnast“ lausa 43 kilomeetri kaugusele. Kauges külas elab 73 inimest. Kõrval Suurekivil, mida kohalikud peavad osaks endast, 40 inimest. Ajalooliselt on oldud osa Järvamaast, samas ka Harjumaast.
Ajaga on nii mõndagi muutunud. Nüüd pääseb Raplasse mööda asfalteeritud teed. Türi ja Paide poole peab endiselt kruusateid pidi sõitma. Käimas oleva haldusreformiga seoses kerkib õhku tõsine küsimus: miks peaks Vahastu küla jätkama Raplamaal, kui Väätsani on 17 kilomeetrit, Türini 20 kilomeetrit ning Paideni 27 kilomeetrit? Võtsime päeva, et kuulata kohalike elanike ning suvitajate seisukohti, eelistusi ja arvamusi.

Foto: Alice Võsu.

Pikemalt loe 3. augusti Raplamaa Sõnumitest.

Samal teemal

Kuimetsa küla inimesed arutasid liikumist Kose val... Esmaspäeval kogunes Kaiu valla Kuimetsa küla rahvas, et arutada võimalikku liikumist Kose valda. Samal teemal arutlesid märtsi lõpul Kaiu vallas asuva...
Kuimetsas arutati võimalikku liitumist Kose vallag... Kaiu valla kaks küla esitasid 13. märtsil vallavalitsusele ettepaneku külade üleandmiseks Kose valla koosseisu. Neljapäeval kogunes Kuimetsa rahvamajj...
Ruum on, aga tulevaste näituste suhtes kindlustunn... Rapla riigimaja fuajee on hea koht, kus näitusi korraldada. Viimaseid päevi on seal üleval Jaak Kadariku personaalnäitus. Kuid kas sellel näituseruumi...

8 kommentaari Vahastu küla – keha Raplas, hing Järvas

 1. Kohalik poisike - mis ta ikka elust teab ütleb:

  Vahastus on inimesi küll, kes tunnevad Järvamaa alla mineku vastu huvi ja juba ammu! Olles ise kohalik tean, et see teema on olnud ka varasemalt päevakorras.

  Mäletan seda aega kui aastaid tagasi nii mõnigi kohalik üritas sellest rääkida, et milleks me ajame asju läbi Rapla ja Kaiu, seda mitte ainult vahemaade tõttu (kusjuures siis veel polnud ka eelkõneleja “kohaliku” nimetatud “suurepärast” E-riiki). Pidades silmas vahemaad siis jah Järvamaa keskusesse Paidesse või kevadpealinna Türile on vahemaa väiksem, kui Vahastust Raplasse ja kohalikud on sellest teadlikud. Küll aga mängisid tol ajal rolli erinevad instantsid, mis sellekordse ühinemisplaani lõpuni ei viinud, alustades justnimelt neist kohalikest kes olid suhtumisega “harjund käima Raplas” ja “pole ju vahet, kus me oleme”, justnimelt – oleme.

  Nüüd tänaseks päevaks on ehk suurem osa sellise mõttelaadiga inimestest külast erineval moel lahkunud ja need vähesed kes on jäänud, saavad ehk ise ka aru, et aeg oleks ise tegutseda, mitte lasta oodata, et keegi “targem” tuleb ja ütleb ja siis on hea kaasa noogutada, või lihtsalt…olla.
  Külasse on tulnud ehk natukenegi värsket verd, kes suudab ka seda näha ja ka noorem põlvkond kes veel kuidagimoodi on Vahastuga seotud ja ei ole enam sellise stamp suhtumise ja arhailise nõukogudeaegse silmaringiga.

  See “kohalik” kes oma arvamust avaldas, tore, südamest kiidan! Inimesel on õigus oma arvamusele ja samuti ei ole mul midagi asjaliku arutelu vastu. Temale ma soovitaks natuke mõelda, kas kõiki KOV-i teenuseid ja mitte ainult KOV-i teenuseid tarbid sa E-riigist? Ja paraku peame nentima, et me E-riik ei kata kõiki teenuseid veel täielikult. Jah loomulikult keegi ei keela kõrval vallas ja maakonnas poes käija ja ka seda tehakse juba ammu.

  Ja kui soovid, võime sel teemal arutleda, Tuule poe taga on/oli (ei mäleta täpselt, vat põle ammu arutlemas käind) üks tore pink, kus pärastlõunase päikese käes erinevad inimesed on “väga tähtsaid” otsuseid ära arutand. 🙂

  PS! Ja “kohalik” – kohalikuna sa peaksid teadma, et loo autor on vägagi külaga seotud inimene, kes ilmselgelt tunneb huvi küla edasise käekäigu pärast ja sestap ka tema poolt vastav artikkel. Ja veel teadmiseks, külast ongi peamiselt alles jäänud suvituskoht, kus õnneks ikka veel leidub neid väheseid suvitajaid kellele see külakene on kuidagi südamelähedane on ja kelle arvamust tuleb ka kuulata, sest muidu pole varsti enam neidki!

  Kõike paremat ja häid mõtteid kõigile!
  0  0
 2. Põlliku põldur ütleb:

  Seda teemat on järjekindlalt Kaiu vallas boikoteeritud. Vallas ja volikoguski on jutus tulnud välja, Vahatstus polevat inimesi, kes selle Järvamaa mineku vastu huvi tunneks-

  kas tõesti räägib keegi teiste eest?
  0  0
 3. Exeidaperekas ütleb:

  Ja ajakirjanik võiks ka märkida, et seda kruusateed Türi suunal on 7 kilomeetrit, mille tolmuvabaks muutmine ei peaks suurem Türi vallal olema probleemiks, arvestades saadavaid liitumistoetusi.
  0  0
  • kohalik ütleb:

   Türi vald ei saa selle teega midagi teha sest tee ei ole valla oma vaid kuulub riigile.
   0   0
 4. Exeidaperekas ütleb:

  Kohalik eelistaks 50 kilomeetri kaugusele Raplasse sõita, selle asemel, et 20 kilomeetri kaugusel Türil (mis on suurem linn kui rapla) oma asjad korda ajada?
  0  0
  • kohalik ütleb:

   Küsiks vastu, et mis mul ajada on? Meil on E-riik ja mul ükskõik kus see ametnik istub. Poes , pangas või apteegis ei küsita miks te oma valla asutust ei külasta.
   0   0
 5. kohalik ütleb:

  Suvitajad ei peaks kohalikesse asjadesse sekkuma, meie ei tule Tallinna linna asjus nõu andma. Sellega võiks ka ajakirjanik arvestada.
  0  0
 6. Sirje ütleb:

  Ikka Järvamaa!
  Suvitaja
  0  0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga