Ajutiste asendajate nimekiri Rapla Perearstikeskuses pikeneb

7

Rapla valla endise perearsti Ene Palloni nimistule kinnitatakse üha uusi ajutisi asendajaid.

Tänavu 31. märtsil lahkus kauaaegne ja armastatud perearst dr Ene Pallon omal soovil ametist. Terviseameti korraldatud konkurss uue perearsti leidmiseks kukkus läbi ning sellest ajast peale on Rapla Perearstikeskuses dr Palloni nimistusse kuuluvaid patsiente vastu võtnud juba kolm ajutist asendajat, kellele järgneb 12. septembrist neljaski.
Aprillikuus alustas teise kursuse peremeditsiini resident dr Katrin Lätt, kes kinnitati dr Palloni nimistu ajutiseks asendajaks lepinguga kolmeks kuuks. Juulikuust alustas tööd järjekordne ajutine asendaja dr Ülla Porgasaar, kes Terviseameti peaspetsialisti Marilin Sternhofi sõnade kohaselt määrati nimistu patsientidele üldarstiabi osutama üheks aastaks, aga kelle vahetas juba ühe kuu möödudes välja dr Ene Linn, kuna Porgasaar soovis asenduse varem lõpetada. Nüüd, kus jälle on üks kuu möödas, on oodata juba järgmist ajutist asendajat, dr Argo Lätti, kellega praeguse seisuga sõlmitakse leping kuni 31. detsembrini 2016.

Terviseamet: üldarstiabi on tagatud
Igal Eesti Vabariigi kodanikul ja elamisloa alusel Eestis viibival välismaalasel on õigus registreeruda perearsti nimistusse. Olukorras, kus perearst on oma nimistust loobunud ja konkurss on ebaedukas, tagatakse perearstina jäänud nimistu üldarstiabi teenuse jätkumine ajutise asendaja määramisega kuni uue perearsti leidmiseni.
22. augusti seisuga on dr Ene Palloni nimistus 1868 inimest. Terviseameti otsusega saab perearsti nimistule kinnitada ajutise asendaja kuni üheks aastaks, juhul kui asendaja on peremeditsiini resident või tal on perearsti kvalifikatsioon. Vähemalt üldarsti kvalifikatsiooni puhul saab ajutine asendus kesta kuni kolm kuud. Ajutine asendus määratakse vastavalt nii kauaks, kuni ajutine asendaja on nõus asendust pakkuma. Ühtlasi on asendajal võimalik soovi korral asendamine kokkulepitust varem lõpetada.
Terviseameti peaspetsialist Marilin Sternhof kinnitab, et tänase seisuga ei ole Eestis ühtegi nimistut, millel puuduks perearst või ajutine asendaja. Terviseameti andmetel on Eestis hetkel 799 nimistut, millest koguni 24 on perearstita nimistud ning millele on kinnitatud ajutine asendaja. Ajutiste asendajatega on üldarstiabi Terviseameti hinnangul tagatud, kuna kvalifitseeritud arst on olemas, kes inimesi vastu võtab.
Miks maapiirkondadesse, sealhulgas maakonnakeskustesse, püsivaid perearste ei leita, sõltub Sternhofi sõnul asjaolust, et uued perearstid soovivad tööle asuda üldjuhul Tallinnasse või Tartusse.

Stina Andok / foto: Siim Solman
Loe pikemalt 31. augusti Raplamaa Sõnumitest

uuemad vanemad enim hinnatud
Rudolf.
Külaline
Rudolf.

Ei kurda, vaid kiidan.Õhtul peale 17.00 perearstikeskuses perearsti ega õde polnud,aga registratuuris nooruke meedik lahendas pakilise terviseprobleemi.Kirjutas paberile vajalikud arstimid.Õnneks apteek oli veel avatud!

ettepanek
Külaline
ettepanek

Tegelikult võiks Rapla Vallavalitsus ka tegeleda perearsti küsimusega. Tuleks tutvuda uue perearsti muredega ning püüda aidata omajõududega-lahendamata probleeme pole olemas hea tahtmise juures.Perearstikeskuse juhataja pole süüdi riigi tahtmatuses oma kodanike aidata.

Kärbes Jaak
Külaline
Kärbes Jaak

“Kala hakkab ikka mädanema peast … ” Ehk peaks Rapla Perearstikeskuse juhataja välja vahetama, et miski muutuks ja siia keegi tulla või jääda sooviks.

N.
Külaline
N.

Oh, käige Tallinnas eriarstide vastuvõtul. Vastuvõtu aeg küll pannakse, kuid mitte ühelgi korral pole saanud õigel ajal vastuvõtule. Ikka 2 … 4 h ukse taga ootamist.

e-patsient
Külaline
e-patsient

saatsin nädal tagasi perearsti aadsressile meili sooviga vastuvõtule aega saada, aga ei kippu ega seda teist asja, ei tule kohe meelde… näed, ongi arstile vaja, aga tundub, et dr Palloni patsientide nimekiri on kolimise käigus hävinud, nagu vanasti komasomolipaberite arhiveerimise kohta öeldi. Elementaarne oleks ju saada mingi vastus, kodulehe järgi lausa 3 päerva jooksul. Tehke midagi, see ei ole normaalne!

Professor
Külaline
Professor

Tuleb riiklikult nõuda automaatvastuse lülitamist kirjade sirverisse! Nii lihtne see ongi

Mari
Külaline
Mari

Elan maal ja hilinesin vastuvõtule, ukse taga ei oodanud ühtegi patsienti peale minu, ajaliselt võis arvata, et ta oli võtnud minust järgmise, minule teatas Porgasaar, et tuleb uus aeg panna. Olin täiesti hämmingus arsti sellisest käitumisest, edaspidi ei ole mul enam küll mingit soovi sellise suhtumisega tohtri juurde minna, esialgne olin kindel, et tuleb lihtsalt perearsti vahetada. Kas tõesti ma ei vääri inimväärset kohtlemist, mõne minutine hilinemine ei tohiks küll olla nii suur kuritegu, et haige saadetakse ukse tagant tagasi… Mida ütleb selle kohta arsti kutse eetika??? Minu õnneks vahetus arst ja saan nüüd ravi.