Raplamaa lagunemise algus? Käru lõpetas läbirääkimised Raplaga

6
haldusreform

Siim Jõgis.

Käru vallavolikogu otsustas lõpetada haldusreformi käigus liitumisläbirääkimised Rapla vallaga. See jätab ainsa võimalusena avatuks liitumise Türi ja Väätsa vallaga, kellega Käru on aktiivselt läbirääkimisi pidanud. See omakorda tähendab, et haldusreformi jõustumisel läheb Käru vald üle Järvamaa koosseisu.

Neljapäeval, 4. augustil toimunud Käru vallavolikogu erakorralisel istungil olid kõik kohal viibinud volikogu liikmed Raplaga liitumisläbirääkimiste lõpetamise poolt. Enne hääletamist püüdis Rapla maavanem Tõnis Blank oma ettekandega volikogu liikmeid veenda otsustamist edasi lükkama. Tema argument oli, et augusti lõpuks on haldusreformi seis Rapla maakonnas selgem ning siis saab langetada informeerituma otsuse.

Käru volikogu esimees Paul Sepp ütles, et tema ei näe mõtet otsustamist enam edasi lükata. Ülejäänud volikogu liikmed nõustusid selle seisukohaga. Kuigi rahvaküsitlust ei ole Kärus korraldatud, sõnas Sepp, et enamik Käru elanikke on Türi vallaga liitumise poolt. Tema sõnul on kohalike elanike side Türiga emotsionaalselt tugevam, sest inimesed käivad Türil tööl või on seal koolis käinud. Samuti on vahemaa Kärust Türile võrreldes Raplaga märkimisväärselt lühem.

Käru valla liitumine Järvamaa suunas on olnud õhus juba mõnda aega. Juba enne neljapäevast istungit võis oodata, et volikogu sellise otsuse langetab. Paul Sepp ütles, et kuigi haldusreformi käekäigu pärast muretseb ta tõsiselt, on tal Raplaga läbirääkimiste lõpetamise üle hea meel. Käru on esimene vald, kes on otsustanud jätkada läbirääkimisi vaid Raplamaalt väljapoole.

uuemad vanemad enim hinnatud
hindaja
Külaline
hindaja

Lõpuks taandub kogu liitmine-lahutamine ikka sellele, kus käia vajalikke toiminguid tegemas – Tallinnas, Pärnus või Tartus (uusi “oblasteid” meenutades).Kohalik valla tase jääb tulevikus oma võimalustelt-õigustelt jms üsna tagasihoidlikuks. Muus osas on “keskus” seal, kus (lähemal) on olulised poed ja teenused.

Raplakas
Külaline
Raplakas

Ka Kaiu valla juhid olla Järvamaal maad kuulamas käinud. Nii need tänased kooslused laiali ajatakse, kui ka meie maavanem ärkab viimasel minutil. Selle asemel et maakonda kooshoida laulab mingit regilaulu.

Exeidaperekas
Külaline
Exeidaperekas

Eidapere tõmbekeskuseks on näiteks Vändra, mistõttu arvan, et Raplamaa laguneb varem või hiljem nagunii. Tõde on see, et Raplamaa on üks nõuka-aegne värdmoodustis, lääneosa Märjamaaga Haapsalule, Järvakandi ja pool Kehtna valda Pärnule, Käru Järvamaale ja Rapla ise koos Kohilaga Harjumaale. Kibe tõde on see, et riigiaparaat kärbib-ja teeb seda suurelt. Parem vähem tugevaid maakondi, kui hulgim hingitsevaid- sama tuleks teha Valga-Võru ja Põlvamaaga ja moodustada üks tugev maakond ning ka Jõgevamaaga ( seal liitub Põltsmaa koos ümbritsevate valdadega juba nagunii Viljandimaaga).

Kohalk
Külaline
Kohalk

Volikogu esimees on vale, ütleks keegi kes käiks türil tööl vähemalt 5s siis hakkaks uut arvamust oma peas mõtlema! Kohalik!

teine kohalik
Külaline
teine kohalik

Palun seleta veel, sellest kirjaoskamatust kommentaarist ei saa midagi aru …

Aler
Külaline
Aler

Raplamaal oli 10 valda, üks neist kaldus kõrvale. Alles jäi vaid 9.