President jäi valimiskogus valimata

vapp

Laupäeval, 24. septembril kogunes Tallinnas Estonia kontserdisaalis valimiskogu, mille ülesanne oli Eestile presidenti valida. Kahes valimisvoorus see neil ei õnnestunud. Teise vooru pääsesid kandidaatidest Siim Kallas ja Allar Jõks, kuid kumbki neist seal valituks ei osutunud.

Presidendiks oleks saanud kandidaat, kes oleks kogunud valimiskogu häälteenamuse ehk teises voorus 166 häält. Kallas sai 138 ning Allar Jõks 134 häält. Märgistamata sedeleid oli 57 ning mõlema kandidaadi lahtrisse oli rist kantud kolmel sedelil. Esimeses voorus kogus Allar Jõks 83 ja Siim Kallas 81 häält. Mailis Reps sai siis 79, Marina Kaljurand 75 ning Mart Helme 16 häält.

Nii Kallas kui Jõks ütlesid peale häälte lugemist ETV otse-eetris, et kumbki neist enam sellele ametile ei kandideeri. Uus president valitakse Riigikogu erakorralisel istungil valima nüüd neljateistkümne päeva jooksul.

Siim Jõgis

11 kommentaari President jäi valimiskogus valimata

 1. Ekres pettunu ütleb:

  Petsile.
  Suur algustäht ongi suuruse sümbol.
  Karahvaste vahel.
  0  0
 2. Aler ütleb:

  272 valijameest leidis ühe või teise 2. vooru jõudnud kandidaadi presidendiks sobiva olevat. 60 mitte. Vähemuse tahe jäi peale. Kus see loogika on? Ainult selles, et kui mina ei saa, ei pea keegi saama. Üsna riigimehelik? Mõnede arust nii peabki, sest just nemad on kõige targemad ja ainult nemad teavad, millist presidenti Eesti vajab.
  0  0
 3. Ekres pettunu ütleb:

  Tigedusega kaugele ei jõua.
  Meile pole vaja rikkurist presidenti, kes elab kiviaia taga ja ei armasta eestlasi.
  Samas sülitas oma ameti peale ja sai veel kompensatsiooni, nagu Kolmeraudne.
  Meie president peaks olema Eestlane ja tark inimene.
  Sellise oskab leida vaid rahvas.
  Seniks aga peaks riigikogu laiali saatma. Ei saanud hakkama.
  0  0
  • pets ütleb:

   1.eestlane ei kirjutata suure tähega.
   2.presidedi valibki ju rahvas.Need,kes presidendi määravad ehk kõik riigikogu liikmed, samuti valimiskogu liikmed on ju rahva valitud.
   3.Eesti presidendil puudub igasugune seadusandlik või täidesaatev võim.
   4.Eesti presidediks ei sobi umbkeelne kolhoosnik Arnold või sama umbkeelne, aga veel venemeelsem Edgar.
   5.Riigikogu läheb laiali siis, kui ta ei suuda järgmise aasta riigieelarvet tähtajaks vastu võtta.
   0   0
   • Rudolf Raikka ütleb:

    Mina kui? jeestlane?.Vanaema Paope külast(Rootslane),vanaisa Narva linnast(sakslane).Mina tunnen end täisverelise ja sünnipärase Eestlasena,ja seda suure tähega!
    0    0
 4. Rihole ütleb:

  Ära sa arva, et olen oma eksnõuniku meelne.Helme ei ole see mees kes peaks eesti riiki juhtima.
  0  0
 5. Rihole ütleb:

  Võta naljana kui tahad. Rüütli üle ilkumine on tüüpiline nn. padueestluse ilming.Jätke auväärne eakas inimene rahule.
  0  0
  • Riho ütleb:

   Mina oleks leppinud Kaljuranna, Repsi, Kallase või Jõksi valimisega. Rahvaliidu järglase kandidaadi põrumine tegi mind rõõmsaks.
   0   0
 6. Tiit Tammsaar ütleb:

  Olen osalenud kolme presidendi valimistel ja mõistan neid valijamehi, kes lasid kasti puhta lehe.Kui ikka kumbki viimases voorus olev tegelane sulle ei meeldi, siis ongi ainus võimalus puhas sedel kasti lasta.Ja nii Kallase kui ka Jõksi puhul on põhjuseid nende vastu hääletada küll ja veel.
  0  0
  • Riho ütleb:

   Rahvaliitlasena ENSV ülemnõukogu presiidiumi esimehe Arnold Rüütli Eesti vabariigi presidendiks valinu leiab, et nii Kallase kui ka Jõksi puhul on põhjuseid nende vastu hääletada küll ja veel.
   Kas see on mingi haige nali?
   0   0
 7. Siim Solman ütleb:

  Masendav. Totaalne häbi. See näitab kahjuks seda, et kadumas on igasugune austus oma riigi vastu. Valitseb vaid tagatoa poliitika. Valijamehed käisid lihtsalt kogu Eesti üle irvitamas. Viimane aeg on see asi anda ikkagi rahva otsustada. Poliitikud ajavad paraku oma haiget agenat ja puudub igasugune riigimehelikkus. Nüüd siis jääme ootama B-kategooria säästulahendust.
  0  0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga