Rapla väikelaste vanemad on kimpus lasteaiakohtadega

8

Raplamaa Sõnumite toimetuse poole pöördusid kaks murelikku alla kolmeaastase lapse vanemat, kes olid sattunud kimbatusse, kui proovisid Rapla valla piires leida oma lapsele sobilikku lasteaia või lastehoiu kohta.

Rapla vallas tegutseb kaheksa lasteaeda. Nendest neli, Päkapikk, Naksitrallid, Kelluke ja Pääsupesa, tegutsevad Rapla linnas. Sealhulgas on Pääsupesa erilasteaed, kus õpivad kahes tasandurühmas üksnes erivajadustega lapsed. Ka erivajadustega laste nimekiri on pikk, seda just maakonna lõikes ning kindel on, et erivajadustega laste jaoks ei ole Rapla maakonnas püsivat lahendust täna veel leitud.
Need lapsevanemad, kes meie poole pöördusid, otsivad kohta Rapla tavalastele mõeldud lasteaedades. Last lasteaia järjekorda pannes saab esitada oma kolm eelistust ning märkida tuleb ka koha soovimise aeg. Mõlemad lapsevanemad soovisid, et nende laps saaks alustada lasteaias käimist selle aasta sügisel.
Lapsevanemate endi ja nende laste huvide kaitsmiseks jäävad nad selles loos anonüümseks. Lapsevanem Silvia (nimi muudetud) kasvatab kahte last, kellest üks saab kolmeaastaseks mõne kuu pärast. Ta selgitab, et on teadlik, et lasteaedades on pikad järjekorrad ning soovitud ajal koha saamiseks on mõistlik laps järjekorda panna niipea, kui laps on sündinud. Silvia ei ole aga alati Rapla valla elanik olnud ning registreeris end koos lapsega siia valda alles hiljaaegu. Seetõttu ei olnud tal varem võimalik oma last valla lasteaedadesse järjekorda panna.
Silvia olukord on sellevõrra keerulisem, et noor ema on tubli vabatahtlik, kellele pakuti ka palgalist tööd, millest naine on unistanud juba kaua. See töökoht aga ei oota, kuni naine leiab oma lapsele lasteaiakoha, vaid soovib Silviat tööle juba uuest aastast. Kohvikus koos oma väikese, kuid väga aruka lapsega istudes väljendab naine muret, et tema elu on praegu justkui seisakus. Ukse taga, siinsamas, on see, millest ta on unistanud, ta on valmis seda ust avama, aga ei saa. Ka kõrval toolil istuv laps avaldab siirast soovi minna lasteaeda.
Teine lapsevanem, kes meie toimetuse poole pöördus, on kolme lapse ema Tiiu (nimi muudetud), kelle noorim laps saab juba paari kuu pärast kolmeseks. Edasipüüdlik ema oli võtnud plaani minna kõrgkooli edasi õppima ning ka töökoht oli juba välja vaadatud. Ometi edasipüüdlikkusest üksi kasu ei olnud ning praeguse seisuga jäävad mõlemad unistused kättesaamatuks, kuna ta ei saanud lapsele Rapla linna lasteaedades kohta.
Tiiu ja Silvia soovisid võimalusel kohta ka Rapla lastehoidudes, eelistatult kas Janne või Sinilinnu lastehoius, kuid kuna ka neis on kohad täis ja lapsed juba järjekorras, tuli kaaluda teisi variante. Rapla kolmas lastehoid Bambi kannatab hetkel kahjuks halva maine all ning ei ole lapsevanemate seas just kuigi populaarne. Sisuliselt tähendab see olukord, mil paralleelselt on täitunud nii lasteaedade kui ka lastehoidude kohad, et laps tuleks soovitud ajaks järjekorda panna n-ö igaks juhuks nii valla lasteaeda kui ka lastehoidu tagamaks, et vajalikul hetkel oleks lapsel igal juhul koht olemas.
Lisaks lapsehoius lapse hoidmisele on võimalik kasutada lapsehoiuteenust oma kodus, nii et lapsehoidja, kes saab tunnitasu, tuleb last tema koju hoidma. Tiiu küll kaalus seda varianti, kuid otsustas loobuda, kuna talle tundus rahalises mõttes ebaloogiline maksta hoidjale sama summat tema lapse hoidmise eest, mis talle oleks makstud tööl käimise eest.
Rapla kolmest lastehoiust on kõige kauem tegutsenud Janne Lastehoid, mille omanik ja professionaalne lapsehoidja Janne Liidik soovitab tööga seotud dilemmade puhul kaaluda, mis on elus hetkel olulisem. Kas see töö, mis nüüd ei kannata oodata, on ka neid pingutusi väärt või mitte.

Järjekorra süsteem on ebaselge
Rapla vald hüvitab lapsevanematele lapsehoiuteenuse tasu juhul, kui laps on taotlenud valla lasteaias kohta, kuid pole seda soovitud ajaks saanud. Rapla valla haridusnõuniku Tiina Roosimägi sõnul on Rapla valla kolm linnasisest lasteaeda ühe järjekorra süsteemiga ja ülejäänud seisavad omaette. See tähendab, et kui ei ole soovitud ajaks kolme eelistatud linnasisesse lasteaeda kohta saanud, on alust hoiukoha saamisel taotleda vallalt teenuse tasu hüvitamist.

Stina Andok / foto: Jaak Kadarik
Loe pikemalt 19. oktoobri Raplamaa Sõnumitest

uuemad vanemad enim hinnatud
Kommunisti mõtlemine
Külaline
Kommunisti mõtlemine

Milleks teha paanikat? Küll aeg annab arutlust.

Bussijuht
Külaline
Bussijuht

See Alu lapsi vedav buss kukub varsti Kodilas kraavi. See on tõsiselt ohtlik, kitsas ja sügava auguga kurv enne Kodila koolimaja. Kuidas bussijuhid riskivad sealt suure bussiga keerata. Lumi ja libe on tulekul… õnnetusest ei ole palju puudu. Kohalikel valitsejatel on jällegi suva. Seal võivad lapsed surma saada kui buss kraavi kukub. 1

Kohalik
Külaline
Kohalik

Olen nõus bussijuhi jutuga, see tõesti väga ohtlik auk seal!

Reisija
Külaline
Reisija

Kas kujutate ette, et kõik, kes täna mõtlevad, et kolin mõne kuu pärast Rapla valda, peavad saama seal lasteaiakoha? Või kes lõpuks otsustavad ennast valda sisse registreerida tõelise elukoha järgi, sest vajavad kohta lasteaias? Kui Alu Lasteaed-Algkool saab valmis, siis kohtade probleemi ei ole ju. Kohti ei rajata lihtsalt selleks, et need oleksid tühjad ja ootaksid tulijat – iga koha rajamine ja ülalpidamine maksab ja see raha tuleb maksumaksja taskust. Ja miks siis inimesed kolivad maakondadest pealinna, kus järjekorras on tuhanded lapsed? Vaadake naabrist Kohila poole ka. Ajakirjanik ei peaks ka nahutama lastehoidu külajuttude põhjal – see on ebaeetiline. 1

Ema
Külaline
Ema

Fakt on see, et hetkel on Raplas probleem just 1,5-3 aastaste laste lasteaiakohtadega ja varsti avatav Alu lasteaed – algkool seda probleemi lõplikult ei lahenda. Pere, kes peab plaani kolida väikelinna,lähtub siiski ka just sellest konkreetset võimalusest, et kas ta saab oma lapsele vajaliku koha või ei. Ükski pere ei hakka oma elu raskemaks elama ja valibki näiteks hoopis Märjamaa, kus pole probleemi, sest Raplas pannakse ootele. Natuke vale tundub elada mingite tabelite järgi, mis võivad reaalsest olukorrast ning vajadustest väga palju erineda. Hetkel ootab ära paigutamist ~ 20-30 sõimeealist last. Ei tundu usutav, et Alu uue hoone avamine selle… Read more »

Ka ema
Külaline
Ka ema

See pole nii – paljud lapsevanemad hetkel neid kohti ei soovigi, sest on nagunii kodused teise lapsega. Alusse sõimelapsi ei võetud, sest lasteaed oli remondis, varsti saab valmis, siis on ka kohad olemas. Kuusikul on väga ilusad ruumid, samuti Kodilas – seal on ju ka kohti. Kui kusagil on midagi valesti, siis tuleb vallavalitusse pöörduda. 1

Ema
Külaline
Ema

Täpsustan fakte. Hetkel on Rapla kolme lasteaeda – Kelluke, Naksitrallid, Päkapikk – ootel 58 last!Nendest 58 lapsest 49 on vanuses 1,5 – 3a. Teised on vanemad, ehk juba aiarühma lapsed. Nendest 58 lapsest on päris mitmel lapsel jäänud koht saamata nii 2014 kui ka 2015 ja ei ole kohta saanud ka tänaseks päevaks – 2016! Kui teha väike arvutus järjekorras olevate sõimerühma laste osas, siis sõimerühm mahutab seadusest tulenevalt 16 last, mis on lubatud maksimum. See teeb kolm rühmatäit lapsi pluss veel üks laps jääb ikka kohast ilma. Kuidas saab siin väita, et probleemi ei ole ja Alu maja lahendab… Read more »

Tiina Roosimägi Rapla valla haridusnõunik
Külaline
Tiina Roosimägi Rapla valla haridusnõunik

Tegelik olukord on järgmine: Järjekorras 2016 kohta soovivast 58st lapsest 16nel on koht kasutada teise või kolmanda eelistusega lasteaias, aga vanem soovis jätta lapse järjekorda, et saada koht võimalusel esimese eelistusega lasteaeda; 20 last kasutab lapsehoiuteenust ja vanem saab vallalt taotluse alusel kompensatsiooni keskmiselt 220 eurot kuus; 4 lapse vanemad loobusid pakutud kohast teise või kolmanda eelistusega lasteaias, on kodused ja ootavad kohta esimese eelistusega lasteaeda; 18 lapse vanemale ei ole me tõesti hoolimata nende soovist saanud seni pakkuda lasteaia kohta. Alu renoveeritud maja valmimisel lisandub kokku 30 kohta erinevate vanustega laste rühmades. 1