Rapla – korvpallipealinn? Jah!

4

Eelmise nädala Raplamaa Sõnumite juhtkirjas (“Uhkustamise asemel peaksime silmad maha lööma”) konstrueeriti Rapla vallale omistatud korvpallipealinna tiitlit nagu häbiväärset seika ajaloost, mis sunniks siinseid oma silmi maha lööma õlgadele laskunud piinlikkustunde koormuse all. Vahest tasub avada kulissidetagust loori, et selgitada väärika nimetuse andmisega seonduvat tagamaad.

Kirjutaja on positsioneerinud kaks argumenti, mis paneb mõtlema korvpallipealinna tiitli asjakohasuse üle.

Esiteks on Raplas ka teisi tegevusvaldkondi, mida võiks eriliselt välja tuua – koorilauljad, kaasaegse kunsti viljelejad, kergejõustiklased ja nii edasi. Seda retoorikat kasutades tekib küsimus, miks pagana pärast kutsutakse Pärnu linna suvepealinnaks, kui ma olen oma silmaga näinud, et seal on ka kevad, sügis ja talv.

Teine argument küsib filosoofiliselt, kas me oleme korvpallipealinna tiitlit väärt ka siis, kui meie võistkondade tulemused ühel momendil langevad. Kas Pärnult võetakse suvepealinna tiitel, sest Eestimaa suvedega on nii nagu on – jaanipäeval on sama palju soojakraade kui ühel mõnusal detsembrikuu päeval.
Omavalitsusele pealinna tiitli omistamine on turunduslik võte kohalikule piirkonnale tähelepanu toomiseks. Ärisektoris tuntakse seda kui valemit, mille abil seada oma ettevõttele konkurentidest eristamiseks konkreetne põhiteema fookus, mis toob müügiedu. Nii saab Rapla valla korvpallipealinna näitel öelda, et tegemist on omavalitsuse turundusliku kampaaniaga, mille eesmärk on kohaliku piirkonna eluolu tutvustamine.

Kui rääkida turunduskampaaniast, siis tahes-tahtmata peame rääkima ka vaatajaskonna arvust ning sotsiaalmeedia klikkidest – need on mõõdikud, mille järgi oma edukust hinnatakse. Korvpallihooaeg on septembrist maini, mis tähendab üheksa kuu pikkust riigimeedias figureerimist – intervjuud, artiklid, videod, mängud, fännklubi ja palju muud. Ja nüüd tasub mõelda, kui paljude inimesteni see kõik jõuab. Pean ausalt ütlema, et olles üheksa-aastase kommunikatsioonijuhi kogemusega, jälgin kirega seda, millisel moel on suutnud Jaak Karp kogu selle masinavärgi tööle panna. Hämmastav!

Juhtkirja autor on välja toonud kaks olulist mõtet. Esiteks pean nõustuma, et meil on piirkonnas mitmeid väga erineva valdkonna tegijaid, kes on toonud Rapla vallale ühel või teisel moel suurt tuntust. Aga kas korvpallipealinnaks nimetamine tähendab seda, et me ei tunnusta ja väärtusta teisi tegijaid? Minu arust mitte.
Ja teiseks on juhtkirjas öeldud, et korvpallipealinnaks nimetamine tähendab meie omavalitsusele vastutust seista korvpalli tuleviku ja tulemuslikkuse eest. Jah, nii see on! Rapla vald on võtnud omale selge hoiaku, et seisame korvpalli kui spordiala populariseerimise ja tervisliku eluviisi eest. Omalt poolt tähendab see suuremate finantside paigutamist kohaliku meeskonna tulemuslikkuse tagamisse kui ka omavalitsuse turunduskampaaniatesse. Seda hästi tehes toome vallale positiivset imagot ning rohkelt külastajaid, kes käivad kohalikes toitlustusasutustes söömas või majutusasutustes magamas.
Mis on minu soovitus? Esiteks ärge langetage silmi häbitunde varjus, vaid tõstkem pea ning tundkem uhkust oma maakonna tegijate üle – kergejõustiklaste, lauljate, rahvakunsti viljelejate, ekstreemsportlaste ja paljude teiste nimel.
Eestlastel on justkui veres end ohvrina paigutada kaotajate rolli, kui uus idee ei meeldi – kaotagem see mõttelaad. Korvpallipealinna tiitel ei tähenda ega hakka tähendama seda, et kõik ülejäänud kunsti- ja spordivaldkonnad jäävad tahaplaanile ning sellele mõttele rõhumine ei ole midagi muud kui manipuleeriv taktika korvpallipealinna idee nõrgestamiseks.

Elis Tootsman,Rapla vallavolikogu kultuuri- ja spordikomisjoni liige / Foto: erakogu

uuemad vanemad enim hinnatud
Peep
Külaline
Peep

See Tootsman on rumal nagu lauajalg.Ainult oskab keeruliselt rääkida 2 3

Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Tegelikult on tegu suuresti skolastilise vaidlusega. Hääletasin isegi kossupealinna poolt aga möönsin et edaspidi tuleks kogu harrastuste toetamise amplua läbi vaadata. Tänamatult palju harrastusi ja hobisi on jäänud ilma mingi toetuseta. Näiteks valla ligi kahesajast jahimehest ja nende ennastsalgavast võitlusest SAK iga ei ole keegi peale minu kuskil sõna võtnud.Ei ole lihtsalt popp! Ja üleüldse on uue suure valla ees tohutu hulk palju tähtsamaid probleeme lahendada kui kossu teema. 10 2

Tuletaevasappi
Külaline
Tuletaevasappi

Ehehee mulle see Tootsman meeldib. Teravalt ja tabavalt kirjutab alati nagu ka sellel korral. Siuke tunne et korvapallipealinna tiitel votab koikidelt teistelt võimalused käest ja taob neid mutta. Tõesõna nad tahavad end ohriteks teha 12 8

Martin
Külaline
Martin

lõpuks ometi paneb noor daam sellele jamale punkti taha. väga hästi öeldud mõtted “Seda retoorikat kasutades tekib küsimus, miks pagana pärast kutsutakse Pärnu linna suvepealinnaks, kui ma olen oma silmaga näinud, et seal on ka kevad, sügis ja talv” 13 7