Grete Vaikmaa – tagasihoidlik tüdruk võimsal kaherattalisel

Mariliis Vest / fotod: Siim Solman.

Kaherattalise jõumasina omanikku ei iseloomustata just tihti sõnadega tagasihoidlik, vaikne, kõhnake. Grete Vaikmaa (22) lükkab ümber igasugused mootorratturite stereotüübid, sest pigem häbeliku loomuga naine ohjeldab võrdselt suurte meestega oma võimsat masinat.

Olles Gretega mõnda aega kolleegid olnud, ütlen talle meie vestluse alguses ennetavalt, et ärgu ta siis liialt uje olgu. „Eks ma üritan jah,“ vastab ta naerdes. Pärast pooletunnist vestlust koorub pealtnäha vaikse neiu seest jutukas, paljude huvidega, laia naeratusega inimene, kellega on nii mõnelgi teemal huvitav vestelda. Vahest kõige põnevam fakt Grete kohta on see, et Kalade tähtkujus sündinud kirsipunaste juustega noor naine sõidab juba neljandat suve oma musta võimsa kaherattalisega.
Esimene kokkupuude motomaailmaga oli Gretel tänu isale, kes samuti juba noore mehena mootorrattaga ringi kimas. Kuigi suurema osa ajast istus isa selja taga Grete ema, oli vahel ka tütrel võimalik isaga üritustele kaasa sõita. Motoinimeste kokkusaamisel osales ta esimest korda 14-aastaselt ja sellest saigi ta enda sõnul mootorrattapisiku külge.
Grete meenutab, et samal päeval, kui ta sai kätte autojuhiloa, läks ta esimesse mootorratta sõidutundi. Isa teda oma masina rooli ei olnud kunagi lubanud, sest ratas oli väga suur ja ega kaherattalisega sõitmist ei olegi eriti hea Grete sõnul kõrvalt õpetada. Seega alustas ta nullist. Luba käes, masin olemas, vahetasid isa ja tütar omavahel kohad: Grete oma rattaga ees, isa enda omaga tema seljataga.
Praegu kimab noor naine ringi Yamaha DragStar 650-ga. „See on mulle paras masin, sest jalad ulatuvad maha ja manöövreid on kerge teha,“ ütleb ta. Grete tunnistab, et mõneti on kaherattaline ebapraktiline, sest sõita saab vaid kevadel ja suvel, kuid mõnusaks peab ta vuramist sellegipoolest. Isegi pärast nelja-aastast kogemust tekitab sõit veidi adrenaliini, seda tänu uutele teedele, paikadele ja olukordadele. „Valvsust kaotada ei saa,“ räägib Grete.

Lemmiküritus Jõgevatreff
Erinevad motoüritused on üks osa noore naise elust. Tänu sellesse maailma sisenemisele leidis ta endale elukaaslase, kellel on samuti oma ratas. Märjamaal üles kasvanud ja seal koolis käinud Grete kolis mõni aasta tagasi Rapla valda Oola külla. Nüüd sõidabki ta koos Rapla motoklubiga ROUTE 15 MC, mis loodi 2000. aastal. Naisi küll klubiliikmeks ei võeta, kuid tänu elukaaslasele saab ta sellele vaatamata osa erinevatest kooskäimistest.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Logi SisseOsta pääse!