Kuusikul tähistati mõisa esmamainimise 550. aastapäeva

0

Siim Jõgis / foto: Toivo Niinemets

Kuusiku on Eestis tuntust kogunud oma ilmajaama, külmarekordite ja põllumajanduse katsekeskusega, aga nüüd on neil ette näidata ka üks suur ja uhke number. Laupäeval, 19. augustil tähistati Kuusikul kohaliku mõisa esmamainimise 550. aastapäeva. Sündmuse viis läbi Kuusiku Kandi Külaselts.

Päev oli ette võetud suurelt. Tegevusi jagus hommikust õhtuni. Päeva naelaks võis pidada piknikku-konverentsi, mille kuulutas tund pärast keskpäeva avatuks Kuusiku külavanem Ants Kuningas. Tervitussõnu laususid Rapla maavanem Tõnis Blank, vallavolikogu esimees Tarmo Lukk ja Rapla valla esindaja Ilvi Pere.
Tegevused Kuusikul said alguse juba hommikul kella kümnest. Siis anti Kuusiku mõisatalli väliplatsil start hobuste takistussõidu võistlusele. Tähtpäeva auks ja ilmaennustusest hoolimata korraldasid ka Eesti Erapilootide Liit ja Rapla Lennuvälja MTÜ lennupikniku Kuusiku lennuväljal. Kuusiku katsebaasi põllumajanduspargis tutvustas giid lennupiknikuga samal ajal erinevaid põllukultuure ja Kuusikul aretatud või katsetatud sorte.

385 külastajat

Ajalooallikatest tuleb välja, et Kuusiku ehk Saage mõisa mainiti esmakordselt 1467. aastal. Kui vana see mõis tegelikult on või millal inimesed sellesse piirkonda elama asusid, kes seda enam mäletab. Aga 550 on igati väärikas aastate hulk, mille jooksul Kuusika mõisa ajalugu jälgida saab. Tähtpäeva tähistamise korraldamine sai Ants Kuninga sõnul alguse tänavu märtsis. Ideaaljuhul oleks tema sõnul võinud planeerimist alustada juba aasta aega tagasi. Ja see, et tänavu möödub 550 aastat Saage mõisa esmamainimisest, selgus alles siis, kui Kuusiku külapäeva ettevalmistustöödega oli juba alustatud.
Päev ise oli igati põnev. Kuninga sõnul seatigi eesmärgiks, et külastajatele oleks pakkuda võimalikult lai ring tegevusi, et igaüks endale midagi leiaks. Nii said soovijad osaleda lennupiknikul, spordisõbrad jälgida hobuste takistussõitu, ajaloohuvilised kuulata ettekandeid ja lapsed lõbutseda Piilupardi mängutoas. Ajaloolist hõngu lisasid värvikad kostüümid. Näiteks kandis Ants Kuningas terve päeva vältel barokiaegset kostüümi.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!