Kaius avati 1941. aastal hukkunutele mälestuskivi

0

Mariliis Vest / foto: Kalev Kiviste.

Soe ja päikeseline laupäev, 16. september, oli kaiulaste jaoks ajalooline. Alevi keskväljakul avati mälestuskivi 1941. aasta suvel punavõimude käe läbi hukkunud Kaiu piirkonna külade elanikele.

Väärikale sündmusele olid lisaks mälestuskivi idee algatajatele kohale tulnud hukkunute lähedased. Mälestussammas on pühendatud kümnele punavõimude käe läbi hukkunud Kaiu inimesele. Kõigi nende nimed, sünniaastad ning surmadaatumid on graveeritud kivi külge kinnitatud plaadile. Kaudselt meenutatakse mälestuskiviga aga kõiki tolle suve ohvreid. Avamise päevaks oli valmistatud spetsiaalne voldik, millel seisavad järgmised sõnad: „Täna, seitsekümmend kuus aastat hiljem, meenutame 1941. aasta traagilise suve süütuid ohvreid ja hingest käib endiselt läbi valus tuksatus: seda kõike ei oleks tohtinud üldse olla.“
Valge, sinimustvalge paelaga ümbritsetud katte tõmbas kivilt maha ühe hukkunu, Martin Luige poeg Jaan Luige, kes oli kõigest viieaastane, kui tema isa hukati. Kivi õnnistas sisse Rapla Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja Mihkel Kukk. Sõna sai ka mälestuskivi mõtte algataja Leino Vessart.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!