Lisaleht Käsitöölane: Eesti Nukukunsti Maja on koduks sadadele autorinukkudele

0

Stina Andok / foto: Eesti Nukukunsti Maja.

1230. aastast pärinevas Katariina käigus asub Eesti Nukukunsti Maja, kus on nii muuseumis vaatamiseks kui ka kaupluses müügiks lai valik rahvusvahelise päritoluga autorinukke. Julgemad saavad ka ise sealsetes meistriklassides nuku loomisel kätt proovida.

Kohtume nukukunsti maja direktori Tatjana Zabaštaga. Ta räägib, et Tallinna nukumaja tegutseb alates 2010. aastast, kui Svetlana Ptšelnikova ja partner Tarvi Pink ostsid maja esialgu ideega seal elama hakata. Tatjana sõnul tekkis Svetlanal aga mõte, et nii suurepärane maja võiks olla inimestele avatud. Svetlana ise elab nii Eestis kui ka Moskvas, on nukkude kollektsionäär ja autor.
Majas märkas Svetlana silti „Albertus Magnus 1255“ ja küsis, mida see tähendab. Selgus, et väärikas majas elas preester, kelle õpetaja oli pühak Albertus Magnus, kes käis oma õpilasel seal ka külas. Pühaku elulugu uurides selgus, et Albertus Magnus tegi omale nuku, kes oskas liigutada. Tatjana sõnul oli pärast selle loo kuulmist Svetlana jaoks selge, et see maja on seotud nukkudega, ning võttis seda kui märki, et midagi on vaja sinna teha.
Selle maja ja nukkudega tundubki olevat nii, et see tõmbab ligi õigeid inimesi õigel ajahetkel. Kui ma küsin, milline on Tatjana seos nukumajaga, hakkab ta naerma. „Eelmises elus olin ma normaalne inimene,“ ütleb ta lõbusalt. „Olin telekanali reporter. Tulin nukumaja avamisele ja tegin sellest reportaaži. Sellest päevast minu elu muutus ja rohkem ma ei saa elada ilma nukkudeta.“ Tatjana osales meistriklassis ning hakkas omanikke ürituste korraldamisel aitama.
Ühel hetkel otsustas Tatjana, et ei soovi enam televisioonis töötada ning tuli ära. „Järgmisel päeval helistati mulle nukumajast. „Tatjana, ma kuulsin, sa oled vaba, tule meile!“ Ja nii saigi Tatjanast nukumaja direktor. See oli tänaseks juba kuus aastat tagasi. Nukumajas töötamine ei ole mitte kunagi igav, räägib Tatjana. Üks päev on inimesed ja müük, teine päev ekskursioonid, kolmas päev tulevad lapsed, siis toimuvad veel meistriklassid ja näitused.
Nukumaja on kujundatud selliselt, et esimesel korrusel on pood, seal toimuvad ka meistriklassid, ning teisel ja kolmandal korrusel on muuseum. „Kunstnikud ja õpetajad armastavad tulla siia, esitleda oma loomingut ja anda edasi käsitööoskusi,“ räägib Tatjana. Naise sõnul on iga aastaga huvi aina kasvanud. Väga sageli käivad inimesed mitu korda enne vaatamas ja uurimas, kui tulevad ja proovivad ka ise kätt nuku meisterdamisel.
Igapäevased läbiastujad ja poodlejad on enamasti turistid. „Ma kuulen iga päev seda juttu, et ma olen elanud terve elu Tallinnas, aga ei teadnud, et siin selline koht on.“ Kohalikud satuvad nukumajja harvem. Küll aga on tehtud nukumaja tutvustav saade televisiooni jaoks ja kui jälle hakkab palju lapsevanemaid koos lastega käima, teab Tatjana, et kordussaade on eetrisse lastud.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!