Märjamaal meenutati Vabadussõja mälestusmärgi rajamise ja taasavamise lugu

0

Reet Saar / foto: Reet Saar.

Märjamaal on Eestis ainulaadne „kaks ühes“ mälestusmärk – kümne meetri pikkusele ja kuue meetri kõrgusele kirikaiaväravale on paigaldatud kaks nimedega tahvlit Esimeses maailmasõjas ja Eesti Vabadussõjas hukkunutele.

Mälestusmonument avati 11. septembril 1932. aastal. Avamise 85. aastapäeva tähistati Märjamaal 10. septembril ajaloopäevaga. Sündmuse idee algataja Heiki Magnus Eesti Vabadusvõitlejate Liidust on koostöös isamaaliste organisatsioonide ja omavalitsustega korraldanud selliseid ajaloopäevi mitmel pool Eestis.
Päevakohasel jumalateenistusel kanti esmalt kirikusse organisatsioonide lipud ja pärjad ning hiljem süüdati mälestusküünlad lahkunute auks.
Järgnes pidulik tseremoonia kiriku väravas. Kahel pool kirikuväravat seisid lippurid, mängis kohalik puhkpilliorkester ja peeti päevakohaseid sõnavõtte. Kõnelesid Märjamaa vallavanem Villu Karu, Eesti Vabadusvõitlejate Liidu esimees vanemleitnant Tiit Põder ja Kaitseliidu Rapla maleva pealik major Meelis Pernits. Viimane ütles, et meie kõigi kohus on olla võimalikult tugev, et luua tugev heidutus idanaabri vastu ja et kunagi ei peaks kaotama ühtki elu. Eesti riigikaitse aluseks on meie iseseisev kaitsevõime ja liitlasväed. Pernits kutsus liituma isamaaliste organisatsioonidega. Aupaukude saatel asetati kirikuvärava mälestusplaatide ette neli pärga.
Seejärel siirdusid koosviibijad lippude järel rongkäigus kogudusemaja juurde. Seal pakkusid naiskodukaitsjad lõunasuppi. Uudistada sai kaitseliitlaste tehnikat, relvi ja varustust. Järgnes ajalookonverents, mida juhatas ajaloolane Silver Loit.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!