Särin: kultuurifestival kultuuriarmastajale

0

Stina Andok / foto: Siim Andrespok

Eelmisel aastal peamiselt muusikale ja teatrile pühendatud festival Särin tuli teisel korral tugevamalt ja enesekindlamalt kultuurifestivalina, haarates endasse nii muusikat, teatrit, kirjandust, kunsti kui ka filmi.

Eelmise nädala lõpus, 15.-16. septembril toimunud Rapla oma kultuurifestival Särin alustas reedese tööpäeva lõpuga näitleja ja lavastaja Loore Martma ning teatrikriitik Margus Mikomägi juhtimisel vestlusringiga teemal „Mis see miski on, mis sünnitab Raplast nii palju andekaid inimesi?“. See põnev dialoog iseenda ja rahvaga ei jäänud ainsaks vestlustega saadetud esituseks.
Nii jagasid ja vahetasid laval mõtteid kirjanduslik perekond Kristiina Ehin ja Ly Seppel. Teise päeva kirjanduslikus vestlusringis, mida juhtis Mathura, arutlesid lugude ja loovestmise rolli üle tänapäeva maailmas luuletaja Veronika Kivisilla, kirjanik Jan Kaus ja näitleja Piret Päär. Sõnalise rännakuga esines rootsi luuletaja Pär Hansson ja etendus ka luulenäidend „See uluja tuul: kolm grööni luuletajat“, mille lavastaja oli Loore Martma, muusikalise kujunduse looja Mick Pedaja ning visuaalse poole autor Alyona Movko. „See oli tükk, mille võttis publik pisarsilmil vastu,“ ütleb festivali peakorraldaja Maili Metssalu.
Sel aastal tehti festivali korraldamisel koostööd Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskusega. Kahe asutuse ja ruumi ühendamisel loodi tõeliselt suur ja lummav tervik, mille taolist Raplas varem nähtud ei ole. RKKK ruumides avati reedel näitus nimega „Elu maal“, mis kujutab endast pealkirjas öeldut, kuid teeb seda märksa keerukamalt, kui võiks aimata. Näitusel olevad kunstiteosed on igas mõttes elusad ja mängivad vaatlejate nägemis- ja kuulmismeeltega.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!