Seis on murettegev

15
tõnis tõnisson
Tõnis Tõnisson.

Tõnis Tõnisson, Rapla valla kodanik.

Eelmisel kolmapäeval kurjustas Rapla Vallakodanike Liidu liider Alar Mutli arvamusloos „Tõsised asjad ei ole naljakad“ meie lehega sellepärast, et ajalehtede juhtkirjad on justkui anonüümsed ja et me oleme oma juhtkirju kirjutades jätnud sisu poliitikutega kooskõlastamata.

Pean tunnistama, et selline sõrmega viibutamine oli ootamatu. Me oleme elanud veerand sajandit riigis, kus sõna- ja arvamusvabadus on üldjuhul iseenesest mõistetav. Eestis ei ole teistsugused seisukohad ja diskussioon taunitavad olnud. Vähemalt riigi tasandil on see nii olnud. Isegi siis, kui väljaöeldu on mõnele poliitikule või kõrgemal positsioonil olevale ametnikule väga vastukarva olnud, ei ole seda kohe ummisjalu maha tallama tormatud. Jah, me teame, et sama ei saa alati öelda mitte kõigi omavalitsusorganite kohta. Nii mõneski vallavolikogus, volikogu komisjonis, vallavalitsuses ei kannatata teistsugust arvamust.
Alar Mutli peaks väga hästi teadma, et avatus ja ka vastaspoolt ära kuulav arutelu ei ole mitte igal pool iseenesestmõistetav. Sellepärast leidsimegi, et diskussioon sel teemal peaks jätkuma.

Seekord häiris Vallakodanike Liitu Raplamaa Sõnumite veendumus, et igasuguste umbusalduseavaldamistega, aga eriti veel valimiste-eelsel ajal, on Raplas selgelt liiale mindud. Paraku oleme jätkuvalt sellel arvamisel, et aastaid kestnud üksteisele jala taha panemised, pidevad intriigitsemised ja huvigruppidena vastanduvate leeride loomine volikogus ei ole ei Rapla valla ega Rapla linna mainele kasuks tulnud. Enesekeskne kemplemine ei ole lasknud Raplal kujuneda maakonnakeskuseks, mis pidanuks juba ammu olema heas mõttes kogu piirkonna vedajaks, kust saadakse eeskuju ja kuhu tõmbutakse.
Paraku on ainult endale mõtlev ja teistesse üleolevalt suhtuv Rapla põhjustanud ülejäänud valdade tõukumise ning õmblustest käriseva maakonna. Käru vald on juba läinud, Kohila deklareerib minekut tänases lehes, Kehtna, Järvakandi, Märjamaa ja Vigala ajavad igaüks Raplast sõltumatult oma asja… Kui see maakond, mida Rapla ei ole osanud ega tahtnud koos hoida, peakski lõpuks laiali pudenema, siis kaotab sellest kindlasti kõige enam linnake, mis praegu kannab veel maakonnakeskuse nimetust. Isegi Rail Balticu peatust ei pruugi siia tulla, sest Kohila ja Järvakandi näitavad kiirema arengu märke.
Mul on ajuti niisugune tunne, et Rapla poliitikud ei adu päris selgelt, millise koorma ja ka vastutuse paneb praegu käimas olev haldusreform tuumikvaldadeks kujunevatele maakonnakeskustele. Selle asemel, et ühiselt maha istuda ja avalikult arutada, milline peaks olema uue, reformijärgses olukorras sündiva suurvalla ühisosa ning strateegia ühiste eesmärkide elluviimiseks (te olete ju lubanud, et pärast reformi läheb elu kõigile vallakodanikele paremaks!), mängitakse Raplas umbusaldamise mänge, mis ei aita sündiva valla äärealadel mitte mingil kombel keskuse suhtes usaldust äratada.
Jutud sellest, et niimoodi tahetakse anda hinnangut vallavalitsuse nelja aasta tööle, ei ole tõsiselt võetavad. Esiteks on viimasel neljal aastal Raplat valitsenud kaks valitsust ja kaks vallavanemat, kumba neist nüüdse umbusaldusega rohkem hinnata soovitakse? Teiseks, ja see on juba palju tõsisem teema, vastutab kogu valla juhtimise, tegemiste, tegematajätmiste ja valesti tegemiste eest eelkõige ikkagi volikogu, kes on administratsiooni juhtimiseks moodustanud vallavalitsuse, palganud vallavanema ja teised spetsialistid ning jaganud neile volikogu juures toimetavate komisjonide kaudu ülesandeid ja eesmärke. Nii et hinnangute andmist peaks volikogu alustama iseendast kui kõige suuremast intriigide sepitsemise kojast.

Valija ei saa võtta tõsiselt volikogu liikmeid, kes probleemsest otsusest rääkides ütlevad, et tõsi, nad on küll selle poolt hääletanud volikogus, aga tõlgendavad tagantjärele seda hääletamist sellisena, et neile söödeti ette väga halb materjal, mille tõttu volikogu liikmed ei suutnud reaalselt süveneda kõikidesse nüanssidesse. Selline vabandus näitab pigem, et volikogu liikmed pole oma tööd tõsiselt võtnud. Paraku – ka see on väga tõsine – ei saa sellist tuumikvalla volikogu tõsiselt võtta tema partnerid teistes valdades. Ka ei saa selline kunagiste ebaõiglaste üleelamiste eest umbusalduse malakaga kätte maksev vallavolikogu olla innovaatiline ja motiveeritud eesmineja, kelle taha ülejäänud joonduvad.
Nii palju siis lisaks juhtkirjale, mis kandis pealkirja „Valimistest. Ei ole enam naljakas. Üldse ei ole.“

 

uuemad vanemad enim hinnatud
soov
Külaline
soov

Minu sooviks on, et Rapla vallavanemaks saaks Piret Minn.Isiklikult ma ei tunne teda, kuid olles ise kaua aega majandusega seotud leian, et Raplat saab edasi viia inimene,kes teab kuludest, tuludest, investeeringutest (kuhu, kuidas, jne.), juhtimisest. Piret Minn omab kogemusi suurfirma juhtimisel. Samuti loodan, et ta ei ole ärarikutud parteide poolt.Praegu tõmblevad parteide ja liitude kandidaadid on huvitunud ainult võimust ning parteisuuniste elluviimisest, võimekad puuduvad. Rapla areng seisab paigal ja jääb seda edasi, kui me ei vali teadjaid inimesi elu juhtima. Praegune Raplas võimult olev reformierakond on liialt kaua valitsenud ning korruptsiooni hõngu on tugevalt tunda. Teada ju: mida kauem võimul,… Read more »

Panfilov
Külaline
Panfilov

Ma ei tunne Tiitu ega Alarit, aga tundub, et mõlemad mehed on vihaselt isikliku hea käekäigu eest väljas. Õige! Tänases kapitalistlikus ühiskonnas teisiti ei saagi, peab enese eest seisma ja ennast müüma ning toimetulekuks ja tuleviku kindlustamiseks parema koha sebima. Enne valimisi on vali-mind-inimestel kõigil lubadused suuremad, kui õlanukid kannavad, aga rahvas usub! Mina väga ei usu, sest olen igal valimisaastal sama sodi kuulama pidanud ja konkreetsetele küsimustele -ettepanekutele rumalaid vastuseid saanud. Raplaga on säärane paha lugu, et ega sest vägisi tehtud maakonnast õiget asja pole ikka saanud ja siinkohal on Tõnisel ilmselt õigus, et ega pole eriti üritatudki. Tegelikult… Read more »

Tõnis Koppel
Külaline
Tõnis Koppel

Tiit üritab Mutlit mahateha ja lõigata kasu teise surma pealt! Ise ei saa külavanemana hakkama!!! 7 5

salaja kuulan
Külaline
salaja kuulan

pajad ja katlad 😀 nagu ma aru saan, on mõlemad kaklejad oma asfalti juba saanud, üks loobus kandideerimast nüüd…teine võiks siis valituks saades erinevaisse valla nurkadesse kolima hakata, saaks kõik teed asfalti alla 😀 janoh…kui juba praeguses rapla vallas volikogulased ei tea, kes kus elab või mis tee kellegi juurde viib-ise veel suhteliselt lähestikku elades-siis uues suures vallas pole lihtinimestel üldse midagi loota… 12

Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Väga õige, et tööõnnetus aga omaniku hooletuse tõttu juhtunud. Et kõik teaksid püüti traagilisele õnnetusele eelnenud nädalal seda punkrit lappida. Mina Alari asemel oleks kindlasti loobunud kandideerimast. Olen elus üle elanud nii surmajuhtumi kui ka tagasi astunud kuigi pärast arvati et asjata. 12 10

Alar
Külaline
Alar

Tiit, valimised on küll tulemas, aga palun jäta sellest mängust surnud välja. Palun ära räägi asjadest, millest sa midagi ei tea. Täna on kolm ametkonda, kes seda õnnetust uurivad, aga sina tead juba täpselt kuidas kõik toimus. Kui lõpuks selgub, et tegemist oli tööõnnetusega, kas sa vabandad ka minu ees? 6 12

Jaanus
Külaline
Jaanus

s..a Tiit Tamsaar kas sul häbi ei ole siin lehe kaudu soppa loopida.Teise inimese surma siin lahata on täielik lollus.See oli ju tööõnnetus. 9 10

Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Sul Alar on nii suur soov valda juhtima asuda, et ei tea keda ja mille eest ründad. Sind tiivustab vaid viha ja kättemaksuiha sinu mahavõtmise pärast vallavanema kohalt. Kuigi see oli tookord reffide asi siis kiitsin ka mina selle heaks. Vaid ainult fakt, et sa Oela pussipeatuse ehituseks kaasfinantseerimist ei lubanud ja külamehed oma raha kokku kogusid näitab sinu tegelikku hoolimatust külainimestest. Mis puutub teedeehitusse, siis seda sa eelmine aasta ei näinud, et nn. Mutli tee ja Halleri tee said mustkatte ilma igasuguse teehoiukavata, lihtsalt otsustuskorras.Sa oled nii erutunud, et jätsid lohakile oma kuivati tehnilise seisukorra mille tõttu inimene hukka… Read more »

Tõnis Koppel
Külaline
Tõnis Koppel

Tiit, tsüklimehe juttu tuleb uskuda,sest see on tõsi! Kui aga lehes üks vallavolikogu liige ja külavanem(veel palju kõlavaid tiitleid) valetab tervele Eestile peaks ta tagasi astuma ja oma koopasse pugema! 7 4

Alar
Külaline
Alar

Head ajakirjandustava jälgides, mida Raplamaa Sõnumid minu meelest kindlasti ka teeb, oleks mul taaskord võimalus leheveergudel enese kaitseks sõna võtta. Aga las ta jääb. Elu on näidanud, et vaidlustes tõde ei selgu. Ja tegelikult olen ma ju väga suure osa Tõnis Tõnissoni väidetega nõus. Sisuliselt enamustega. Ka sellega, et volikogu liikme hilisem vabandus materiali ettevalmistajatele ja ettesöötjatele, on suht otsitud ja nõrk. Mina oleks pidanud teadma kus on Rätsepa tee ja mida tähendab selle mustkatte alla viimine. Jäi märkamata ja mul puudub õigus sel teemal kobiseda. Kuidas aga olla volikogu liikmena kursis kõikide nende valla teehoolduskavas olevate teede seisukorra ja… Read more »

Martin
Külaline
Martin

Väga kummaline tõesti. Sõltumatu ajaleht võtab sõltuva seisukoha ja õigustab seda kui sõltumatut seisukohta. Ee… otsustage nüüd ära, kes või mis te ikka olete? See siin tundub rohkem nagu reformierakonna kanni soendus 8 3

BOBBY
Külaline
BOBBY

Reklaaam on kõige kallim vara. 6

Mida teha
Külaline
Mida teha

kui Mutli provotseerib enda valimisliidule reklaami ikka järjepidevalt? Ega polegi, SÖNUMITEL ei tasu enam asjasse sekkuda – läheb nii, kuis läheb! 4

Andres
Külaline
Andres

Sõltumatul ajalehel ei tohiks olla poliitilist arvamust. Kui soovitakse selliseid artikleid avaldada, siis peaks keegi sellele artiklile ka alla kirjutama ja ütlema, et see on tema arvamus, mitte ajalehe toimetuse arvamus. 11 1

Aga vähemalt
Külaline
Aga vähemalt

on tasuta reklaami küllaga ja veel toimetuse enda poolt tehtud! 6