Haldjamaast võiks saada paik, mis aina uuesti külastama meelitab

1

Katri Reinsalu / foto: Raadius Arhitektid OÜ.

Juunis andis Kehtna vald heakskiidu Haldjamaa ideele Paluküla väljaarendamiseks. Tegemist on Eesti mütoloogiast ja haldjatest inspireeritud teemapargiga, mis pakub midagi tervele perele. Idee käis välja MTÜ Paluküla Klubi.

“Paluküla mägi on väga tugeva energiaga paik, millega on seotud palju pärimust,” räägib projekti eestvedaja Raul Mölder, “seega soovime seda väärikalt välja tuua.” Suvel saadud rohelisele tulele on järgnenud kolm kuud väga intensiivset tööd, et taotleda raha EAS-i piirkondade konkurent­sivõime tugevdamise (PKT) meetmest. Tänaseks on taotlus sisse antud.

Haldjakojad

Kohtun projekti eestvedaja­tega Palukülas, kus Haldjamaa teemapark ühel päeval oma uksed avada võiks. Raul Mölder näitab Kehtna vallale kuuluvat kinnistut Reevimäe kõrval. Täna on seal väike tiik ning küla tuletegemise koht. Just sellesse piirkonda ongi teemapark kavandatud.
Esmalt jalutame paika, kuhu võiks kerkida 264-ruutmeetrine Lumehaldja koda. Plaanide kohaselt on tegemist murukatuse ja suurte klaas­akendega hoonega. See on justkui jätkuks Reevimäe voortele. Samal ajal on hoone ise võimalikult sujuvalt ümb­ritsevasse loodusesse sulanduv. Lumehaldja kojast avaneb kaunis panoraamvaade nii tiigile kui ka mäele.
Hoones sees hakkavad asuma riietusruum ja saun pesemisvõimalusega. Seal on samuti nõupidamiste ruum ning laenutuspunkt, kust erinevate spordialade tarbeks vahendeid leida. Tähelepanuta ei ole jäänud ka paikkonna rikkalik ajalugu ning pärimus. „Seal saab olema Hiiemäe tuba, kus tutvustame kohalikku ajalugu ja räägime haldjatest,“ sõnab Mölder. Juba täna on raamatukogus uurimas käidud, kui palju ja milliseid materjale saada on. Puudust igatahes ei paista olevat.
Teadagi on Paluküla talvel kohalike meelispaik. Sinna kogunevad lähiümbruse lumelauasõitjad, suusatajad ning loomulikult kelgutajad. Teemapargi eesmärk on aga inimesed ka suvel Palukülla tuua. Tegemist on kauni piirkonnaga, kus on vaheldusrikas maastik, head seenemetsad ja matkarajad. Haldjamaa üheks tugevuseks peabki Mölder asjaolu, et seda saab aastaringselt kasutada.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!
uuemad vanemad enim hinnatud
Oluline
Külaline
Oluline

Vastavalt Kehtna valla ajalehes Valla Vaatleja augustis ja septembris ilmunud teabele on Kehtna vald toetanud taotluse koostamist. Augustinumbris: “Vallavalitsus otsustas eraldada MTÜ-le projekti tähtaegseks (25.09.17) esitamiseks sihtotstarbelist toetust 10 000 eurot./…/ Kui projekt „Haldjamaa“ osutub edukaks ja saab EAS-i rahastuse, eraldab vald MTÜ-le täiendavalt veel 10 000 eurot. ‘ Septembris: Katrin Velleste küsis, kas volikogu on projekti elluviimise poolt ja nõustub eraldama projekti toetuseks kolme aasta jooksul ligikaudu 60 000 eurot aastas. Projekti elluviimise poolt hääletasid kõik istungil viibinud 17 volikogu liiget. Valla vaatleja august http://kehtna.kovtp.ee/documents/380625/583201/Valla_Vaatleja_nr233_august_2017.pdf/36ffe91d-9acc-4c75-bd0b-1610afbcb06b Valla Vaatleja september: http://kehtna.kovtp.ee/documents/380625/583201/Valla_Vaatleja_nr234_september_2017..pdf/63bffaea-bb59-4e63-a718-59fc498f6d12