Kui ei tea, mõtleme välja

0

Reet Saar / foto: Siim Solman.

Ettevõtlusnädalal esines oma kodugümnaasiumis Märjamaal Haver Järveoja, 25-aastane noor mees, kes juba 16-aastaselt teadis, et teda huvitavad aktsiaturud ja ta tahab professionaalselt tegutseda selles valdkonnas. Praeguseks on ta jõudnud 3D skaneerimiseni.

 1. aastal läks Järveoja EBS-i õppima rahvusvahelist ärijuhtimist spetsialiseerumisega investeeringute juhtimisele. Praegu on käsil lõputöö kirjutamine, milles ta uurib tehnilise analüüsi rakendust aktsiaturgudel. Tänaseks on ta koos kolme kaaslasega pannud aluse idufirmale, mille suur idee on viia 3D tehnoloogia tavainimestele lähemale. Kuulates, kui innustunult noor ettevõtja oma arengulugu tänastele gümnasistidele vahendas, tekkis tahtmine kõigest sellest veel rohkem teada saada.
  Kohtume idufirma kontoris, mis asub Tallinnas Faehlmanni tänaval renoveeritud puumajas. Sisse astudes on esmamulje, nagu oleksid tulnud kellegi koju: ukse kõrval on välisjalanõud ja kuigi mitmel pool on näha susse, eelistab seltskond ilmselt ringi käia sokkides. Moekas kööginurk läheb üle elutoaks. Seal on pikk laud kaetud arvutitega, mille taga töötajad tegutsevad. Puhkenurkades on kott-toolid, kus hea väikeses ringis juttu veeretada. Katusealusele pinnale on välja ehitatud pisemaid tööruume.
  Teisel õppeaastal läks Järveoja Erasmuse programmiga õppima Frankfurt School of Finance & Managementi. „Seal sain paljude inimestega tuttavaks ja osalesin vabatahtlikuna ühe noorteorganisatsiooni töös, mis tegeleb eri majandus- ja poliitikavaldkondade propageerimisega noorte seas. Sel ajal asutasin ka oma konsultatsiooniettevõtte, mis aitab välismaalastel Eestis ettevõtet alustada. Täna on see n-ö pühapäevafirma, mis on küll olemas, aga ei tegutse väga aktiivselt,“ rääkis noormees oma ettevõtjatee algusest.
  Pisut said ärijuhtimise eriala tudengid praktiseerida ka LHV pangas, millega EBS tegi koostööd. „Rohelisi“ maaklereid klientide raha liigutama veel ei lastud, aga kogemus oli huvitav. „Mulle pakuti võimalust pangas jätkata, aga siis hakkas tekkima juba praegune ettevõte lisaks koolile ja ei olnud aega mitmel pool tegutseda.“
  Aktiivse loomuga Haver sattus Saksamaalt tagasi tulles kokku Timmu Tõkkega, kellega räägiti 3D printimisest. Tõke oli 2013. a lõpus pannud aluse ettevõttele Wolfprint 3D. Ta oli juba saanud EAS-ist ka starditoetust, et osta esimesed 3D printerid ja alustada 3D printimisteenuse pakkumist arhitektidele, inseneridele, prototüüpijatele ja teistele, kes seda soovisid.

  Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
  Osta pääse!