FOTOD: Kellade hingeelu tunneb hästi Märjamaa kellassepp Mihhail Karpenko

0

Katri Reinsalu / foto: Siim Solman.

Märjamaa valla raamatukogu kodulootoas saab uudistada Mihhail Karpenko kellade kollektsiooni. Vaatamist on garanteeritud tükiks ajaks. Karpenko ütleb, et kellasid ta üle ei lugenud, aga neid võib olla näitusel umbes 160. Peamiselt on uudistamiseks laua- ja seinakellad. Neid on mõistagi kõikvõimaliku väljanägemisega. On suuri ja väikeseid, lõbusa välimusega ja klassikalisi.

Kellassepp räägib, et näitus pandi kokku võrdlemisi ootamatult. Tegelikult oli tal plaanis eksponeerida Ukraina raha. Ta on nimelt isa poolt Ukraina päritolu. Ootamatult vabanes raamatukogus ruum, kuid rahatähtede kokku korjamine ei õnnestunud nii sujuvalt, kui loodeti. Selle asemel pani kellassepp kokku näituse oma kellade kollektsioonist.
Kohtume Karpenkoga tema töökojas Märjamaal. Sisse astudes on kohe selge, et kellasid on mehel hulga rohkem, kui näitusel uudistada saab.
Tema väikese töökoja seintel on vähe tühja pinda. Enamik sellest on täidetud kelladega. Päris oma töökoda on Karpenko Märjamaal pidanud umbes 15 aastat. Huvi kellade ja mehhaanika vastu sai ta kaasa aga lapsepõlvest.
Nimelt oli Karpenko isa legendaarne kellassepp, kes tegutses Raplas. Isa kõrval õppis ka poeg kuuekümnendatel kellassepa ametit. Karpenko ütleb, et teda huvitab kellade juures kõige enam mehhaanika. Õppimiseks on kõige paremad äratuskellad. Need on piisavalt odavad, et kui lootusetult katki lähevad, ei ole kahju neid ära visata. Alles siis, kui äratuskellade hingeelu selgeks saanud, võib asuda tasku-uuride ja käekellade kallale. Kõige keerulisemad on Karpenko sõnul peened naiste käekellad.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Kommenteerimiseks logi sisseOsta pääse!