Kuusiku uus külavanem ja vana häärberi omanik Ants Kuningas

0

Helerin Väronen / foto: Siim Solman.

Kuusiku ja Iira küla külavanem Ants Kuningas kannab kevadest alates hoolt selle eest, et Kuusiku kandis külaelu areneks ja mõisahoonete eest oleks hoolitsetud. Kõige ilusa ja hea kõrval, mis Kuusikul on, vindub juba aastaid siiski üks probleem, mis andis põhjuse Kuningas Raplamaa Sõnumite toimetusse külla kutsuda.

Kõige teravamaks probleemiks peab Kuningas kergliiklustee puudumist Kuusiku ja Rapla vahel. Seda teed on lubatud juba üle 13 aasta. „See Rapla-Kuusiku kergliiklustee on kõigile meeletult valus koht. Te võite ka ise teha eksperimendi ja proovida. Just praegusel pimedal ja märjal ajal. Igaks juhuks tuleks end helkureid täis riputada ja proovida käia tee ääres ning pärast lühiajalist käimist vaadata, kuidas riided välja näevad, ja hinnata, kas on julgust edasi minna või on viimane aeg tagasi pöörata,“ räägib külavanem.
„Tegelikult on lugu nii, et inimesed ei julgegi seal tee ääres käia. On teada, et seal on olnud viimase kümne aasta jooksul päris mitu liiklusõnnetust, ja väidetud on, et lausa surma ja ka raskelt vigastada on saadud. See on väga tõsine teema. Kuusiku asub 5 km kaugusel Raplast, kuid iga inimene peab sinna ja tagasi saamiseks igal juhul keskkonda täis tossutama. See ei ole mõistlik. Mõistlik ei ole ka see, et näiteks lapsevankriga või jalgrattaga puudub igasugune mõte seda 5 kilomeetrit ette võtta, sest teepeenar on kitsas ja veokite eest kuhugi minna ei ole. Tegemist ei ole mugavuse, vaid turvalisuse probleemiga,“ ütleb Kuningas.

Arengukavas on, kuid projekteeritud mitte

„Me võtsime kevadel selle teema üles ja kutsusime kõik valla olulised persoonid kohale: volikogu esimehe, volikogu liikmed ja vallavanema. Siis öeldi, et kergliiklusteed ei saa teha, see pidavat olema maanteeameti rida ja kergliiklustee lahendatakse Rail Balticu ehituse käigus. Aga maanteeamet ei ole teadaolevalt üheski Eestimaa vallas viimastel aastatel kergliiklusteid rajanud. Enamik rajatud kergliiklusteid on valla teed olnud.
Tõsine probleem on ka selles, et 13 aasta jooksul on seda teed inimestele aina lubatud, kõikides arengukavades ja valimistel välja hüütud. Kõigis poliitikute olulisemates kirjatükkides on Kuusiku kergliiklustee sees, kuid eelarvetes on üksnes ümmargune null. Isegi projekteerimiseni ei ole jõutud. Eks igaüks saab nüüd ise hinnata, kui palju on 13 aasta jooksul antud lubadused väärt,“ räägib Ants Kuningas.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!