Mahtra muuseum tähistas juubeleid näitusega

0

Katri Reinsalu / foto: Siim Solman.

Tänavu tähistavad mitmed Mahtra talurahvamuuseumiga seotud inimesed juubelit. Selle tähistamiseks on muuseum pannud kokku näituse „Mahtra tegijad“.

Möödunud kolmapäeval kogunes muuseumi ruumidesse näituse avamisele nii toetajaid kui ka endisi töötajaid. Muuseumi tänane juht Jaanus Plaat tutvustas näituse kuraatoreid: lisaks temale aitasid seda kokku panna peavarahoidja Rait Talvoja ja pedagoog Maire Põder, kes oli ühtlasi näituse idee autor.

Muuseumi rajamine

Näituse tutvustamine algas muuseumi rajamise ja selle esimese mitteametliku direktori Elmot Abeliga. Tema pani muuseumi tööle, täiendas selle kogusid ja oli ametis 12 aastat. Ühtlasi tegi ta tööd muuseumi tuntuse suurendamiseks. Üle-eestilist tähelepanu tõmbas sellele 70-80-ndatel näiteks rahvapilliansambel, mille üks liige oli ka näituse avamisel pilliga kohal.
Rait Talvoja meenutas oma esimest kohtumist Abeliga 1977. aastal, kui Talvoja tegeles genealoogiaga ning pöördus abi otsides muuseumisse, sest osa arhiive olid uurijatele raskesti kättesaadavad. Abel andis noorele uurijale kaasa soovituskirjad, millega Talv­oja pääses vajalikesse arhiividesse. Talvoja meenutas, et muuseum oli tollaste noorte meeliskogunemispaik. Seda enam, et siis oli seal ka lihtne, kuid väga hea saun. Suurt rolli mängis ka Abelite perekonna külalislahkus.
Näituse avamisele olid tulnud Elmot Abeli abikaasa ning kaks nooremat tütart. Mari Abel, Elmoti noorim tütar, meenutas oma elu esimest seitset aastat, mil ta elas reaalselt selles muuseumis. Viimati külastas ta neid ruume küll 33 aastat tagasi, ütles ta.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!