Kus ja kuidas näituste korraldamine käib?

0

Helerin Väronen / foto: Siim Solman.

Enamasti näeb näitusi muuseumides, galeriides, raamatukogudes ja teistes kultuuriasutustes. Kuid aina enam on hakanud näituste korraldamine levima ka väljapoole neid ruume. Näiteks riigiasutustesse ja koolidesse. Samuti võib silmailu leida söögikohtadest.

Jätsime valikust seekord välja raamatukogud, vallamajad, koolid ja uurisime kaheksast näitusi korraldavast kohast Raplamaal, kuidas neil näitusi korraldatakse, kas iga soovija saab seal oma näituse üles panna, kes näituse ülespaneku eest vastutab, kui palju tähelepanu rahvas näitustele pöörab, mis näitused hetkel üleval ja millised tulemas on.
Epp Haabsaar Kohila tornigaleriist vastas, et neil on pisike eragalerii, kus mingit kindlaksmääratud korda näituste avamiseks ei ole. “Enamasti sõltub näitus muude üritustega sobitamisest, kunstnike huvist, teiste galeriide soovitustest, sest osa näitusi ringlevad. Näitused on üleval nii kaua, kui kunstnik soovib või järgmine kokkulepitud üritus võimaldab. Siiani on kõikidele soovijatele aeg leitud. Enamasti paneb kunstnik tööd ise üles, kui soovib, siis paneb galerist.
Ainult näituse pärast tullakse harva, soovitakse ikka ka kirikut näha, käib ka ekskursioone. Rohkem on rahvast siis, kui kirikus on seonduvalt näitusega mõni muu suurem üritus, näiteks Muuseumiöö, kontsert, surnuaia püha, kohvikute päev jms.
Praegu on tornigaleriis Rap­la kunstiklubi maalinäitus ning mängutoosid, mis on püsiekpositsioon. Veebruaris avatakse sakraaltikandi näitus. 19. mai muuseumiööks on kavas Siiri VJ keraamikanäitus “Pidupott” ning “Pidukleidid läbi aja”. 29. septembril avatakse Aive Küünarpuu tekstiilide näitus “Laisale lambaid, virgale villa”,” lausus Haabsaar.

Märjamaa rahvamaja Ly galeriis on rahvamaja juhataja Merle Voolaiu sõnul võimalik kõigil soovijatel oma näitust korraldada. “Eitavalt peame soovijale vastama sellisel juhul, kui tegemist on näitusega, mis ei sobi vaatamiseks lastele. Tavaliselt on näitus üleval ühe kuu, aga on ka erandeid. Soovi korral aitab näitust üles panna rahvamaja kunstiline juht ja teised rahvamaja töötajad.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!