Valides Raplamaa aasta küla – igaüks on omamoodi armas ja huvitav

0

Katri Reinsalu / foto: Siim Solman.

Täpselt nädal tagasi, eelmisel kolmapäeval tegi rühm külade hingeelu tundjaid tiiru maakonnas. Nimelt seisab juba sel nädalal ees maakonna ühe küla tunnustamine tiitliga “Raplamaa aasta küla”.

Esmakordselt otsustas hindamiskomisjon lisaks paberile pandud tutvustuste lugemisele kõik nomineeritud külad ise üle vaadata. Komisjoni kuulusid Helle Rehepapp Teenuse külast, mis oli liikumise Kodukant aasta küla 2017 nominent, Raplamaa Sõnumite peatoimetaja Tõnis Tõnisson, Raplamaa Partnerluskogu tegevjuht Jaak Vitsur, Raplamaa Külade Liidu juhatuse esimees Urmas Kristal, MTÜ-de nõustaja Karin Ratas RAEK-ist, MTÜ Vahastu Küla Selts juhatuse liige Erika Reinumägi ja Raplamaa Külade Liidu juhatuse liige Ivi Sark.

RUSSALU – üle kümne aasta talgupäevi

Esimesena võtame ette üsna pika sõidu Russalu külla Märjamaa vallas. Russalus elab ametlikult 25 inimest, kuid suvel on neid kuni 70. Saabume oma bussiga vana koolimaja ette, kus meid tervitavad Pilvi Reose ja Raivi Laaser. Pilvi selgitab, et külavanem Ethel Espenberg on parasjagu reisil ning ta on sel päeval tema asetäitja.
Küla südameks ongi seesama vana koolimaja, mida kohalikud hellitavalt oma kultuurimajaks kutsuvad. MTÜ Russalu Külade Ühendus on majale aktiivsete külaelanike toel uue hingamise sisse puhunud. Pilvi küll tõdeb, et maja on meie külaskäigu ajal suletud, sest jaanuarist märtsini on seda üsna keeruline ja kulukas soojana hoida ja külastajaid eriti vastu ei võeta. Hindamiskomisjon saab aga majaga tutvuda. All saalis on fotosid erinevatest ajajärkudest. Nendelt on näha, kui suur areng on läbi tehtud ja millises seisus oli hoone siis, kui see MTÜ kätte tuli.
Maja teisel korrusel on toad, kus soojematel aegadel majutust pakutakse. Toad on saanud nime lähiümbruse paikkondade järgi. Nii on seal näiteks Hiietse, Lümandu, Vaimõisa, Purga ja Pajaka tuba. Mõistagi ei ole vana maja võrdväärne mõne euroremondi läbinud luksushotelliga, aga omanäoline, armas ja huvitav on ta kahtlemata.
Ringkäigu lõpetame vana koolimaja köögis, kus kohvilaua taga saame põhjaliku ülevaate küla tegevustest.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!