Lisaleht Koduloolane: Siis kui surm oli silme ees

0

August Viin / foto: eraakogu.

(4. märtsil 2015 Koduloolases ilmunud loo täienduseks)

Otsustasin kirjutada sellest, mida me Arviga artikli lõpus mainitud Kose nõmmes tegime ja missugust kättemaksu plaanisime. Seda on minult küsitud. Ütlen kohe, et tänu sakslastest maha jäänud vigasele kahurile meie noorusest hulljulge ja rumal plaan õnneks nurjus.

Teenisime Arvi Niidiga 1949. aasta suvel kolhoosi karjastena raha. Mina kinokoolis käimiseks, Arvi autojuhiks õppimise tarbeks. Arvil oli vene vintpüss, minul inglise vint ja väikekaliibrine (kaliiber 5,6 mm) sportpüss, mida kutsuti montekristoks (vist nimetatakse praegugi). Need olid koos laskemoonaga peidetud Kose nõmme kuusetihnikusse.
Kord, kui käisime vaatamas, kas relvad on alles, märkasime sihti mööda lähenevaid NKVD-lasi. Need oli vaja kõrvale meelitada. Arvil oli miskipärast lehmakell kaasas. Seda tilksutades ja valjusti juttu ajades ning selja tagant taustaks kostvate käskluste stoi-stoi ja seis saatel meelitasimegi mehed endi järel teisele poole sihti väikesele lagendikule. Jäin seal harkisjalu seisma. Kuna me käske ei olnud täitnud, tuli üks venelastest päris ligidale ja lasi automaadivalangu minu jalgade vahele maa sisse. Järgmisel päeval leidsime neli padrunikesta.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Osta pääse!