Olulised pisiasjad

8

Alar Mutli, Vabaerakonna tegevjuht.

Pole enam kahtlustki, et suurte tegude aeg on juba kätte jõudnud. Tasuta bussitransport ning pensioni eest kõikidele soovijatele koht hooldekodus on esimesed pääsukesed, mis kohe meelde tulevad. Võib nähtavasti kergemat sorti kifti võtta, et need ilma maksmata saadud teenused ei jää järgnevate kuude jooksul ainsateks. Peagi saame koostada edetabeli, kes oma rahvale kõige rohkem kommunismi lubama hakkab.

Suured tegijad jäävad silma. Nendest kirjutatakse ja räägitakse. Ka kõva kisaga saab ennast nähtavaks teha. Väiksemad tegijad peavad püünele pääsemiseks kuidagi teistmoodi silma paistma. Näiteks olema poliitmaastikul päris uus ja puhas leht. Vaikselt ja arukalt asja ajades ei pruugi keegi seda tähelegi panna. Nende tegemisi peetakse tihtipeale tühisteks.
Jäin korra mõtlema, et kas või mis tähtsus on poliitikas pisiasjadel? Või kas meie elukorralduses üldse on pisiasju, millele tähelepanu pöörata justkui ei tasugi. Eriti veel, kui näiliselt hoopis suuremad tegemised tahavad tegemist. Näiteks riigihaldusminister Janek Mäggi, kes kogenud suhtekorraldajana on regionaalministri ametis asunud mööda väikest Eestimaad ringi sõitma ja lahendama regionaalseid probleeme. Teeb ta suurt ja tähtsat tööd või on see lihtsalt näiline pisiasjadega tegelemine?
Vabaerakond on sel suvel alustanud Eestimaa eri paikades allkirjade kogumist pöördumisele „Poliitilise dieedi 3 retsepti“. Võrreldes kõikide tasuta lubadustega võib see algatus tunduda üsna tühisena. Samas ei tohiks me unustada, et riigikorralduslikult tegelikult pisiasju pole. Hoopis olulisem on suhtumine. Mõistliku majandamise printsiipi ei tohi ka poliitikas unustada, see kehtib igal tasandil.
Kui lahkel käel loome ministeeriumidesse uusi ministrikohti, kui erakonnad võivad ennast mugavalt ära elatada riigieelarvest saadud vahenditest, kui kuluhüvitised võimaldavad rentida uhkeid autosid, kui majoneesist saab riigi rahast hüvitatav kulu, siis kipub kaduma see kõige väärtuslikum ehk usaldus nende inimeste (loe poliitikute) vastu. Aga nemad lubavad meile ka lahke naeratuse saatel tasuta elukorraldust. Kas ja kuidas saame usaldada riigiasjade ajamist neile, kes justkui pisiasjadesse pillavalt suhtuvad?
Vabaerakond soovib antud teemal midagi muuta. Peame vajalikuks nutikat valitsemist, mille käigus vähendatakse erakondade rahastamist poole võrra, Riigikogu liikmete kuluhüvitisi kuni kolm korda ning kaotatakse dubleerivad ministrikohad. Vabaerakond soovib valitsemiskulude kärpimist pakutud kujul kolme peamise asjaolu tõttu.
Esiteks on erakondade rahastamine Eestis proportsionaalselt oluliselt suurem kui teistes Euroopa riikides. Teiseks on topeltministrid hägustanud valdkondade vastutusalasid, pole parandanud avalikku haldust ning on toonud kaasa uute poliitiliste ametikohtade loomise. Ning kolmandaks on Riigikogu liikmete kuluhüvitised väljunud valijatega suhtlemise toetamise vajadusest, tuues kaasa nende hüvitiste tarbimise parteilisel ja tihti ka isiklikul otstarbel. Mullu kasutasid Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni liikmed ära alla poole võimalikust kuluhüvitisest.
Eesti riigihalduse üks põhiprobleemidest on aina paisuv ning üha kulukamaks muutuv riigiaparaat. Tegelikult peaks Eesti olema üks väle ja vilgas riik, kus avalikus sektoris poleks ilma sisulise vajaduseta kohta kõrgepalgalistele ametipostidele.

uuemad vanemad enim hinnatud
Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Nii ma arvasingi et sa olid puu otsas kui pauk käis nagu kuivati puhulgi. Tegelikult juhid sina Rapla valla otsuseid koos EKREga mis moodustavad ühe neljandiku maakonna arvamusest.Sinu loogika järgi on valdav enamus Eestist kommunismis ja Rapla on koos Harjumaaga jäänud kapitalismi kantsiks. Kassade ümbernimetamine on asendustegevus ja sellise rahaga seda ei tehta. 5 5

Alar
Külaline
Alar

Tore, Tiit, et minuga debateerid. Just seda mul enne valimisi vaja ongi. Ma olen muidugi väga meelitatud, et pead mind tegelikuks Rapla juhiks. Nii hästi polegi keegi mulle ammu öelnud. Kui rumalus on valdav, siis ei pea see siiski olema üldine. Mõnes piirkonnas võiks mõistus ikka säilida. Olgu selleks siis Rapla ja Harjumaa. Isegi sina peaks aru saama, et see nn tasuta transport, mis tegelikult ju makstakse kinni kellegi teise poolt, ei ole pikas perspektiivis jätkusuutlik. Tasuta ja kvaliteetne, need on üksteist välistavad tegurid. Ja loomulikult on kassade ümbernimetamine asendustegevus. Ja mina ei imestaks mitte üks raas, kui see protsess… Read more »

Rumalaid ikka on küll
Külaline
Rumalaid ikka on küll

Tuleb tänada Keskerakonda,et meil on tasuta bussisõit! Ekre ja Vabakad on lihtsalt pisut rumalad. Elu läheb paremaks! 4 4

Tiit Tammsaar
Külaline
Tiit Tammsaar

Ma ei saa aru, miks sinu kamba ettepanekud on paremad või tähtsamad kui teiste erakondade omad. Rahvas reitingute järgi nii ei arva. Tegelikult tuleb hoopis sinult küsida miks Tallinna ja enamus Eesti rahvast võib sõita tasuta bussiga ja Rapla inimesed mitte.Miks sinu punt selle õiguse meilt ära võttis.Ja ära hakka hämama teemal et ROL otsustas. Inimväärilise vananemise teema on kordades tähtsam kui mingi parlamendi kuluhüvitiste kärpimise sendid kuigi seda võiks teha samuti. 7 5

Alar
Külaline
Alar

Kes iganes see otsustas, et Raplas tasuta bussisõitu ei tule, siis minu arvates tegid nad õigesti. Ei ole ma selle otsuse tegemise juures olnud, aga igati poolt. Üks tark mees rääkis mulle, et kui tema väike oli, siis öeldi, et kommunism saabub siis, kui saab bussiga tasuta sõita. No õnneks päris kommunismi veel saabunud ei ole, aga näha saab, mida meile kõike tasuta lubama hakatakse. Parlamendi kuluhüvitised pole tõesti vast väga oluline teema. Samas, kui sa pisikese rahaga ei oska mõistlikult ümber käia, siis mida oodata suurte rahade ja otsuste puhul. Töötukassa ja Haigekassa ümbernimetamine ja selleks kuluvad 860 000… Read more »

Leho kallis
Külaline
Leho kallis

Ku sa äi möista jesti kel, äi ole mitte tehtä mitään 2

Wollengerch
Külaline
Wollengerch

Kuule mees. Kui oled mees.Esiteks oled vales ja hääbuvas erakonnas. Teiseks, mõtle pisut ka oma pääga! Ära keeruta seniseid jamasid. Riigile aitaks neljast ministeeriumist. Kokkuhoid. Riigil pole vaja presidenti. Kokkuhoid. Riik ei pea raiskama raha sõjajamade peale. Kokkuhoid. Riigil ei pea olemaneljandik palgasaajaist ametnikkusid. Mõtle selle pääle. 17 6

Leho
Külaline
Leho

Kuule sina “Wollengerch”. Alusta oma kommenteerimist korrektsest õigekirjast. 7 rida teksti ning hunnik õigekirja ning lausestusvigu (mõte läheb kaotsi). 3 14