Matk läbi Märjamaa alevi ikka veel kaitse-eeskirjata miljööala

Helerin Väronen / foto: Helerin Väronen.

Märjamaa alevi peatänava miljööalal on mitmeid ajaloolisi maju, mille minevik väärib meelespidamist ja arhitektuuriline ilme detailitäpsemat säilitamist. Üks tuntud ja tunnustatud kultuurimatkade juht, kelle miljöömatkad Tallinnas on teada-tuntud oma headuses, on ajaloolane ja õpetaja Jaak Juske. 11. augustil said ka Märjamaa alevi ajaloost huvitatud koos Juskega rännata arhitektuuri- ja ajaloomatkal läbi alevi peatänava miljööala.

Ligi kaks tundi kestnud jalutuskäik algas Lemmiku bussipeatusest. Valla toel korraldas üritust Märjamaa muinsus- ja miljöökaitsehuviliste grupp, kes hakkas koonduma siis, kui oli oht, et Märjamaa üht sümbolehitist, endist Kaitseliidu Kodu hoonet ähvardab lammutamine. Lemmiku bussipeatuse juurest alanud retke alguses, Juske avasõnade järel ütles Siim-Sander Veske kultuurimatka korraldajate poolt välja mõtte, et tuleb taaselustada Märjamaa muinsuskaitseseltsi tegevus. Ta on läbi rääkinud juba ka seltsi senise esimehe Eedi Taganõmmega, kes kavatsust igati toetab.
Mari Kann, kes ürituse eelteavitust korraldas, nentis, et vaatamata paraku üsna napile reklaamile ületas matkale saabunud 70 inimest korraldajate julgemaidki ootusi. Siim-Sander Veske sõnul andis see julgustust uusi ettevõtmisi korraldada ja kinnitust, et kohalik kogukond peab ajaloolist pärandit, mille hulka kuuluvad ka asula vanad ehitised, endale oluliseks.
Matkalistega vesteldes selgus, et lisaks arvukalt esindatud kohalikele inimestele olid nende hulgas mõned kaugemaltki saabunud, kes on varem Märjamaaga seotud olnud. Oli neid, kes on kunagi Märjamaal elanud, koolis käinud või omavad suvekodu, või ka lihtsalt selle koha ajaloost huvitunuid.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Logi SisseOsta pääse!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga