Piia Põder: “Tuli üllatusena, et “Rapla 1941” vastu nii suur huvi üles kerkis.”

Siim Jõgis / foto: Siim Solman.

Eesti rahva ajaloolises mälus on 1941. aasta Suvesõja sündmustel oma kindel ja kustumatu koht. Otsene mõju oli sellel ka Rapla piirkonnale. Nendest episoodidest kõneleski reede, 10. augusti õhtul vabaõhuetendus “Rapla 1941”.
Selle stsenarist ja lavastaja oli Piia Põder, kes töötab Rapla kultuurikeskuses kultuuritöötajana. Ta rääkis, et kogu protsess idee tekkimisest kuni reedese etenduseni võttis aega kaks aastat.

Kaheaastane töö kulmineerus kahe tunniga ilusal augustikuu õhtul. Mõneti on kahju, sest kordusetendusi plaanis ei ole. Seda enam on kahju, et huvi piletite vastu oli suur ning kõik soovijad pääset ei saanudki. See illustreerib ilmekalt, et inimeste huvi oma kodukandi ajaloo vastu on suur. Seda ütles Piia ka enda kohta. Temale tuli üllatusena, et huvi selle etenduse vastu kujuneb sedavõrd suureks. Kaks korda pandi müüki lisapileteid. Ka need kadusid letilt kui soojad saiad.
Etenduse käigus istus stsenarist ja lavastaja Piia Põder helipuldi juures ja lootis, et kõik kulgeb viperusteta. Intervjuu temaga oli esmaspäeva, 13. augusti hommikul. Ta tunnistas, et selleks hetkeks ta veel päriselt välja puhanud ei olnud.

Paar päeva on nüüd lavastusest möödunud. Kas oled jõudnud juba puhata ja mõtteid koguda?
Järgmisel päeval pärast etendust oli mul veel mingisugune aktiivsus sees. Inertsi pealt tulin ja vaatasin kõik asjad üle. Siis läksin koju ja magasin järjest peaaegu 24 tundi. Ausalt öeldes olen praegu ka veel väsinud. Aga see on positiivne väsimus. Inimesed helistavad ja annavad interneti teel tagasisidet. Ühest küljest on see jõuduandev, aga samas tunnen ikka väsimust.

Uudise edasilugemiseks tuleb teil osta tasulise sisu pääse.
Logi SisseOsta pääse!

Samal teemal

Augustis näeb Raplas tõelist lahingut Katri Reinsalu / illustreeriv foto: Siim Solman. Augustis etenduv vabaõhulavastus „Rapla 1941” viib rännakule ajalooradadel ning tutvustab koduka...
Kohavaimu äratusi Valter Uusberg / foto: kuvatõmmis. Ärkvel kohavaimu väärtus kasvab. Eriti nüüd, kui oleme haldusreformist toibumas ja ühtlasi vabanemas ühest mug...
Muusikal „Grease“ tõi täismaja Muusikali „Grease“ piletid olid nii kuum kaup, et saal sai ammu enne esietendust täis broneeritud. Sama kiiresti, kui muusikali Facebooki gruppi läks ...